خبر فوری

نشست رهبران اروپا برای اشتغالزایی؛ تاکیداتی همسو اما سیاست هایی ناهمسو

نشست رهبران اروپا برای اشتغالزایی؛ تاکیداتی همسو اما سیاست هایی ناهمسو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای مطرح این اتحادیه روز چهارشنبه در میلان ایتالیا دور هم گرد آمدند تا به بحران بیکاری در اروپا بپردازند.

اگرچه سیاست های کشورهای بزرگ اتحادیه در مواجه با بحران اقتصادی و بیکاری همسو نیست اما تاکید آنان بر اشتغالزایی جوانان، همسو، و از مهمترین بخش های سخنانشان در این نشست بود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت:«ما باید برنامه اشتغالزایی جوانان را به یکی از برنامه های رشد اقتصادی در اروپا تبدیل کنیم. این چاره کار اروپاست. اگر اروپا نتواند امید را به نسل آتی ارزانی دارد، مردم به اروپا پشت خواهند کرد. ما مخاطرات و خطرات را می بینیم. اروپا باید بار دیگر به فرصتی برای جوانان تبدیل شود.»

آلمان خواهان ادامه سیاستهای ریاضت اقتصادی است، رویه ای که ایتالیا و فرانسه خواهان تغییر آن هستند و می گویند چنین سیاستهایی منجر به رشد اقتصادی نمی شود.

فرانسه و ایتالیا می خواهند تا جهت ایجاد شغل برای ۵ میلیون جوان اروپایی، بودجه اشتغالزایی اتحادیه اروپا از ۶ به ۲۰ میلیارد یورو افزایش یابد، امری که با مخالفت شدید آلمان روبروست.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این نشست با خاطرنشان کردن ضرورت همکاری و ارتباط وزاری کار کشورهای عضو اتحادیه و ضمن استقبال و قدردانی از اصلاحاتی که ایتالیا انجام داده است، کمبود سرمایه را دلیل اصلی بیکاری در اروپا ندانست.

وی گفت:«شکی نیست که سرمایه کافی وجود دارد. اما این پول و سرمایه باید به گردش در آید. آری، هدف اصلی ما البته سرمایه گذاری است، اما این که سرمایه گذاری چگونه و در چه جهتی انجام شود مهم است. برای این کار باید شغل های آینده را بدانیم و بشناسیم و نه شغلهایی که به گذشته تعلق دارند.»

حدود ۲۵ میلیون نفر در اروپا بیکارند. در بین جوانان، تقریبا از هر چهار نفر جوان اروپایی یک نفر بیکار است.

هرمان ون رامپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز در این نشست مبارزه با پدیده بیکاری در بین جوانان اروپا را از مهمترین اولویت های اتحادیه خواند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.