وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

افت ارزش واحد پولی و افزایش قیمت مواد غذایی در اوکراین

افت ارزش واحد پولی و افزایش قیمت مواد غذایی در اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در نزدیکی بانک مرکزی اوکراین در کی یف، گروهی از شهروندان در اعتراض به وضعیت اقتصادی، سیاستهای مالی و پایین آمدن قدرت خرید تجمع کرده اند. آنها بانک مرکزی را متهم به عدم حمایت از گریونا، پول اوکراین می کنند. نرخ یک دلار آمریکا که پیشتر، معادل پنج گریونا و پنج کوپک بود، اکنون به نزدیک 13 گریونا جهش کرده است.

یکی از معترضان می گوید: «قابل تحمل نیست. حقوق ها افزایش پیدا نمی کنند. حقوق بازنشستگی و نرخ دستمزد تغییر نکرده و نرخ ارز به اوج خود رسیده است. گریونا نسبت به دلار به شدت افت کرده و قیمت همه محصولات، مواد غذایی، بنزین و همه چیزهایی که شما از فروشگاهها خریداری می کنید به نرخ ارز بستگی دارد.»

سرمایه گذاران تمایلی به فعالیت در اوکراین ندارند و جنگ در شرق کشور، اقتصاد را فلج کرده است. از بحران سال 2009 میلادی که تولید ناخالص داخلی پانزده درصد کاهش یافت، امسال بدترین سال از نظر اقتصادی برای اوکراین به حساب می آید.

تولید ناخالص داخلی نُه و نیم درصد کاهش یافته است، تولید صنعتی بیست و یک و چهار دهم درصد افت کرده و گریونا سی و هشت درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

قیمت ها در کی یف سر به فلک کشیده است. افزایش هشت تا ده درصدی قیمت نان، شکر و گوشت، خرید مواد غذایی را دشوار ساخته است.

یک زن سالمند می گوید: «حتی یک کلم نمی توانم بخرم. قیمت آن کیلویی پنج گریونا شده است. از گوشت هم که برایتان نگویم. قیمت یک کیلو گوشت هفتاد تا هشتاد گریونا است و من توان خرید ندارم.»

مرد مسن دیگری می گوید: «فقط گوجه فرنگی، خیار و سیب زمینی می خورم. همه چیز می توانم بخرم اما خیلی کم. نمی توانم بیشتر بخرم.»

آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول امیدوارکننده نیست. رشد اقتصادی تا سال 2016 میلادی قابل بازگشت به اوکراین نیست.

ولودیمیر لاپا، کارشناس اقتصاد می گوید اوکراینی ها چاره دیگری جز تحمل این وضعیت ندارند و می افزاید: «درآمد مصرف کنندگان محدود است و متاسفانه درآمد واقعی آنها قابل افزایش نیست. به این دلیل تقاضا در بازار هم افت کرده، بویژه برای کالاهای وارداتی. مردم مواد غذایی ارزانتر و با کیفیت پایین تر می خرند، یعنی انچه در توانشان است.»

دمیترو پولونسکی، خبرنگار یورونیوز در کی یف گزارش می دهد: «از آغاز سال 2014، قیمت همه مواد غذایی اصلی، حداقل ده درصد افزایش یافته که دلیل مهم آن افزایش قیمت بنزین و انرژی و کاهش ارزش پول ملی است. کارشناسان می گویند بازار محصولات کشاورزی اوکراین دست کم تا 26 اکتبر یعنی روز انتخابات مجلس، همچنان بی ثبات باقی خواهد ماند.»