خبر فوری

سازمان ملل؛ ترکیه به کردهای سوریه اجازه دهد به نبرد با "داعش" بروند

سازمان ملل؛ ترکیه به کردهای سوریه اجازه دهد به نبرد با "داعش" بروند
اندازه متن Aa Aa

در اوج اعتراضات کردهای ترکیه به دولت این کشور بخاطر عدم اجازه به آنها برای مشارکت در جنگ علیه “دولت اسلامی” در کوبانی، استفان د میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، از ترکیه خواست تا به کردهای سوریه اجازه دهد با عبور از مرز این کشور به جنگ با جهادگرایان اسلامگرا بروند.

او همچنین افزود: “اگر کوبانی سقوط کند، 400 کیلومتر از مرزهای ترکیه عملا در کنترل داعش خواهد بود.”

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیر کل جدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو که در ترکیه به سر می برد، ضمن رد پیشنهاد این کشور برای ایجاد یک منطقه حائل میان ترکیه و سوریه، از ترکیه خواسته تا موشکهای پاتریوت خود را برای مقابله با داعش در اختیار این سازمان قرار دهد.

اما فرانسه علی رغم مخالفت ناتو و آمریکا، از پیشنهاد ترکیه و برای ایجاد یک منطقه حائل و یک منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه استقبال کرده است.

بریتانیا هم به بررسی این پیشنهاد بسنده کرده ولی روسیه ضمن مخالفت با ایجاد یک منطقه حائل و یا پرواز ممنوع در 900 کیلومتر مرز مشترک میان سوریه و ترکیه، آن را مشروط موافقت شورای امنیت سازمان ملل کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.