وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انتخابات بوسنی-هرزگوین در سایه رقابت های قومی

انتخابات بوسنی-هرزگوین در سایه رقابت های قومی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مردم بوسنی و هرزگوین خود را آماده می کنند تا روز یکشنبه در انتخابات سراسری این کشور شرکت کنند.

چهل درصد از جمعیت این کشور سه میلیون و هشتصد هزار نفری مسلمان هستند، بیش از سی درصد صرب ارتودکس و حدود ده درصد نیز کروات های کاتولیک. به همین دلیل در انتخابات این کشور علاوه بر رقابت های معمول سیاسی رقابت شدید قومی و مذهبی نیز جریان دارد و این موضوع انتخابات را پیچیده تر می کند.

در انتخابات روز یکشنبه میلورد دودیک، رهبر کنونی «جمهوری صرب بوسنی» یکی از دو نهاد سیاسی بوسنی هرزگوین، نامزد صرب ها است.

فرد دیگری که بخت زیادی برای پیروزی دارد، سونیا کارادزیچ، دختر یکی از رهبران پیشین صرب های بوسنی و هرزگوین است.

و در نهایت، نامزد جامعه مسلمانان این کشور بکیر عزت بگویچ، فرزند نخستین رییس جمهور بوسنی-هرزگوین خواهد بود.

خبرنگار یورونیوز در سارایوو، پایتخت بوسنی هرزگوین با تعدادی از شهروندان این کشور گفتگو کرده است.

یک شهروند می گوید: « رای نمی دهم. احتمالا کسانی که رای می دهند فکر می کنند چیزی تغییر خواهد کرد. اما من اینطور فکر نمی کنم، و بسیاری از مردم هم مثل من فکر می کنند.»

فرد دیگری اما می گوید: «رای می دهم ولی مطمین نیستم چیزی تغییر کند. هر دو طرف، چه دولت، چه مخالفان وعده های زیادی می دهند، اما من به وظیفه شهروندی خود عمل می کنم.»

احزاب تندروی صرب در شعار های انتخاباتی خود خواستار جدایی از بوسنی و هرزگوین هستند. در مقابل مسلمانان بر روی تقویت قدرت مرکزی در این کشور تاکید می کنند.