خبر فوری
This content is not available in your region

هموطنان ملاله و ساتیارتی شادمان از جایزه صلح نوبل مشترک

هموطنان ملاله و ساتیارتی شادمان از جایزه صلح نوبل مشترک
اندازه متن Aa Aa

جایزه صلح نوبل امسال مشترکا به ملاله یوسف زی فعال در زمینه حقوق و تحصیل دختران و کایلاش ساتیارتی فعال حقوق کودکان اختصاص یافت.

هموطنان ملاله در دره سوات پاکستان، جایی که طالبان به سر او شلیک کرده بود از برنده شدن ملاله خرسند و مسرورند.

ملاله که گلوله طالبان دیروز در راه مدرسه جمجمه اش را شکافته بود امروز با ۱۷ سال سن جوانترین برنده جایزه صلح نوبل است.

یکی از معلمان ملاله درباره او می گوید:«او بچه باهوش ماست که دلش مالامال از عطش یادگیری و خصوصا آموزش برای دختران بود. ما امروز از این موفقیت بزرگ او بخود می بالیم.»

برنده دیگر جایزه صلح نوبل امسال کایلاش ساتیارتی فعال ۶۰ سالۀ هندی است، مردی که بیش از ۳۰ سال از عمرش را وقف رهایی کودکان از بیگاری و استثمار کرده است، مردی که می گوید دنیای کودکی دنیای بازی و مدرسه است و نه کار اجباری.

یکی از کودکان دهلی نو می گوید:«بخاطر کارهای مردی که برنده شد بچه ها می توانند درس بخوانند، لازم نیست کار کنند. خوب شد که او برنده شد.»

دو برنده امسال جایزه صلح نوبل از دو کشور هند و پاکستان هستند، دو همسایه ای که افراط گری مذهبی و فقر مفرط موجود در آنها زندگی حال و آیندۀ میلیون ها کودک را تهدید می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.