خبر فوری
This content is not available in your region

تحریمها غربی اقتصاد روسیه را در آستانه رکود قرار داده است

نظرها
تحریمها غربی اقتصاد روسیه را در آستانه رکود قرار داده است
اندازه متن Aa Aa

اعمال تحریمهای اقتصادی علیه روسیه توسط کشورهای غربی بدنبال بحران در اوکراین، تاثیرات منفی خود بر روی اقتصاد روسیه را نمایان می کند.

با وجود این دولت روسیه بدنبال اعمال تدابیری است تا بتواند در بلند مدت از اثرات منفی این تحریمها بکاهد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که در جریان کنفرانس انجمن اروپایی بازرگانی سخن می گفت درباره روابط کشورش با اتحادیه اروپا گفت: «روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا به نقطه ای رسیده که ملاحضات و روابط دوجانبه در آینده، معیار تصمیماتی که اتخاذ خواهد شد قرار می گیرد. این در حالی است که باید از خود بپرسیم که آیا شریک استراتژیک اروپاییان هستیم و یا یک رقیب.»

از سوی دیگر کاهش بیش از حد ارزش روبل، واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا موجب تضعیف بیلان مالی شرکتهای روس شده است. هر دلار در بازارهای مالی کمی بیش از ۴۰ روبل مبادله شده است. بدین ترتیب روبل به پایین ترین حد تاریخی خود در برابر دلار تنزل یافته است.

مقابله به مثل روسیه در تحریم محصولات غذایی کشورهای غربی نیز نتیجه منفی برای اقتصاد این کشور در پی داشته و نرخ تورم را افزایش داده است.

کاهش قیمت نفت نیز مزید بر علت شده و بیش از پیش اقتصاد روسیه را که قسمت اعظم درآمد خود را از فروش نفت بدست می آورد تحت فشار قرار داده است.

احتمال آن می رود روسیه برای مقابله با افت روند آهنگ رشد اقتصادی خود و برای جلوگیری از سقوط به ورطه رکود اقتصادی از ذخایر ارزی خود استفاده کند.