وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بازی فوتبال صربستان و آلبانی، صحنه نبرد قومی شد

بازی فوتبال صربستان و آلبانی، صحنه نبرد قومی شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین که پرچم موسوم به «آلبانی بزرگ» را حمل می کرد باعث شد مسابقه فوتبال تیم های صربستان و آلبانی به صحنه نزاع تبدیل شود.

این حادثه روز سه شنبه و در زمان برگزاری دیدار این دو تیم در چهارچوب بازی های مقدماتی یورو ۲۰۱۶، در شهر بلگراد، پایتخت صربستان روی داد.

این پرچم نقشۀ موسوم به «آلبانی بزرگ» را نشان می داد که قلمرو سرزمینهایی همچون آلبانی، کوزوو و صربستان را در خود جای داده بود.

یکی از بازیکنان صربستان این پرچم را پاره کرد. این کار منجر به اعتراض بازیکنان آلبانی و آغاز درگیری شد.

تلویزیون دولتی صربستان می گوید اولسی راما، برادر نخست وزیر آلبانی، در پی این حادثه دستگیر شده است زیرا چنین ادعا شده که او این پرچم را از راه دور هدایت می کرده است. وزیر کشور آلبانی این ادعا را رد کرده است.

یکی از تماشاچیان صربستانی می گوید: «این موضوع برای آلبانیایی ها واقعا شرم آور است. اولسی راما یکی از سیاستمداران است و نباید چنین کاری می کرد. فکر می کنم امشب این ورزش بود که اهمیت داشت نه سیاست.»

یکی از حامیان کوزوو می گوید: «صربها امشب با این جرم ملی نشان دادند که تاریخ تا چه اندازه واقعیت دارد. این یک مسابقه فوتبال بود اما آنها آن را به صحنه جنگ تبدیل کردند.»

دو کشور آلبانی و صربستان از زمان جنگهای داخلی منطقه بالکان دچار اختلافهای شدید هستند.