خبر فوری

موزه گیتار الکتریک برادران دوقلوی سوئدی

موزه گیتار الکتریک برادران دوقلوی سوئدی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهر اومئو در سوئد خانه یکی از دیدنی ترین موزه های گیتار الکتریک در جهان است. این شهر در فاصله سیصد کیلومتری از مدار قطب شمال قرار گرفته و تنها ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد. برادران دو قلوی آدِن مالک بزرگترین مجموعه خصوصی گیتارهای الکتریک هستند.

ساموئل آدن می گوید: «وقتی گیتار لس پال سانبرست دهه شصت (میلادی) را خریدیم، وام سنگینی از بانک گرفته بودیم و نمی شد دوباره وام بگیریم. برای همین مجبور شدیم همه مجموعه مان را برای یک گیتار بفروشیم و دوباره از اول شروع کنیم.»

در میان پانصد گیتار مجموعه آنها، گیتارهای فندر و گیبسون بی قیمتی به چشم می خورد که گرانقیمت ترینشان در دهه های پنجاه و شصت میلادی ساخته شده اند. در آن زمان، بدنه گیتار ها از چوب درختانی با رشد کند تراشیده می شد که صدای ویژه ای به ساز می داد. امروزه این موجودات شدیدا تحت محافظت هستند و در نتیجه، دیگر گیتاری از آنها ساخته نمی شود. گفتنی است دوقلوها از ابتدای کار پول زیادی نداشته اند و با زحمت مجموعه شان را گردآوری کرده اند.

ساموئل آدن می گوید: «با ماشین پدرم که یک فورد بزرگ بود پیش یک وارد کننده گیتار رفتیم و ۴۳ گیتار انتخاب کردیم. نه پولی به او پراختیم و نه قراردادی امضا شد. تنها دست دادیم. وقتی برگشتیم ۳۶ عدد از گیتار ها را فروختیم و با آن پول مرد را دادیم و هفت عدد از گرانترین ها را برای خودمان نگاه داشتیم. بیست سالی وضعمان همین بود.»

برادران آدن همچنان به دنبال یک گیتار دیگر هستند. یک گیبسون اکسپلورر ساخت ۱۹۵۸ که تنها ۲۲ نمونه از آن در جهان وجود دارد.

میکل آدن می گوید: «اومئو خیلی شمالی است. نوازنده های بزرگ زیادی در شهرمان نداریم، اما شاید بتوانیم اریک کلپتون را راضی کنیم تا بیاید اینجا کنسرت بدهد.»

این دوقلوها هیچ مایل نیستند از ارزش مجموعه شان صحبت کنند چرا که قصد فروش هیچیک از گیتارها را ندارند. موزه آنها اخیرا میزبان شاهزاده سوئد و نمایندگان پارلمان اروپا بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.