خبر فوری
This content is not available in your region

افزایش قربانیان کولاک هیمالیا

نظرها
افزایش قربانیان کولاک هیمالیا
اندازه متن Aa Aa

تعداد قربانیان برف و بوران غیرمنتظره هیمالیا به سی و نه نفر رسید.

یک جهانگرد بریتانیایی که از حادثه اسفناک روز چهارشنبه جان سالم بدر برده، موفق شده با دوربین خود لحظات آغازین این کولاک را در مسیر قله پرطرفدار«آناپورنا» ثبت کند.

پل شریدان، معتقد است اگر تمهیدات ایمنی لازم در زمان مناسب برقرار می شد احتمال داشت قربانیان زیادی از مرگ حتمی نجات پیدا کنند.

او بیشتر توضیح می دهد: «به «تورونگ لاپس» که رسیدیم باد و بوران شروع شد. شدت آن خیلی زیاد بود که در ویدیومشخص است. در فیلم عکس یکی از راهنماها را می بینید که سعی می کند از چشمهایش که در حال یخ زدن هستند محافظت کند. دید خیلی محدود بود. مجبور شدم عینکم را بردارم برای اینکه یخ زده بود و با آن هیچ چیز نمی دیدم. اصلا نمی توانستیم بفهمیم کجاییم، بارش شدید برف بسرعت رد پایمان را محو می کرد.»

نیروهای امداد تنها در روز شنبه موفق شدند شصت کوهنورد دیگر را نجات دهند و بدین ترتیب تعداد نجات یافتگان به بیش از سیصد و هفتاد نفر رسید. با اینحال همچنان از سرنوشت حداقل چهل نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

گفته می شود چندین کوهنورد در پناهگاههای دور افتاده در محاصره برف و بوران گیر کرده اند.

تعداد زیادی از مجروحان حادثه به مراکز درمانی شهرهای «کاتماندو» و «پوخارا» در نپال منتقل شده اند. برخی از آنها بعد از مداوای سرپایی مرخص و نزد خانواده های خود بازگشتند.

دولت نپال با پذیرش قصور در اطلاع رسانی در مورد در راه بودن توفان «هدهد»، که هفته گذشته بخش هایی از هند را در هم نوردید، اعلام کرده اطلاعیه ها و هشدارهای هواشناسی خود را تقویت خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.