وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

از برنامه کاهش انتشار کربن در اروپا تا تعیین هماهنگ کننده در مبارزه با ابولا

از برنامه کاهش انتشار کربن در اروپا تا تعیین هماهنگ کننده در مبارزه با ابولا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تغییرات آب و هوایی و پیامدهای آن بر زندگی بشر، یکی از محورهای مذاکرات روز پنجشنبۀ سران اتحادیه اروپا در بروکسل بود. بیست و هشت کشورعضو در نهایت بر روی کاهش چهل درصدی انتشار کربن تا سال 2030 میلادی به توافق رسیدند.

هرمان وان رامپوی، رییس شورای اروپا گفت : «تصمیم گیری در این باره به هیچ وجه آسان نبود ولی سعی کردیم به تصمیمی عادلانه دست پیدا کنیم. این تصمیمات اروپا را با توجه به هزینه های تاثیرگذار آب و هوا و انرژی، در یک مسیر بلندپروازانه قرار می دهد. تغییرات آب و هوایی یکی از بزرگترین چالش های پیش روی بشریت است که در نهایت به زنده ماندن انسانها مربوط می شود. این تصمیم، نمونه ای از سیاست های بلندمدت ما در این باره است.»

تولید چهل درصد کربن کمتر نسبت به اهداف تعیین شده در سال 1990 آنهم طی شانزده سال آینده، برنامه ای است که با توجه به حجم قابل توجه تولید کربن توسط آمریکا و چین، از نظر برخی سیاستمداران گرچه بلند پروازانه، اما ضروری محسوب می شود.

فیلیپ لامبرت، رییس حزب سبز اروپا در این مورد گفت: «وقتی اروپا اهداف بلندپروازانه و الزام آوری در مورد موثر بودن انرژی های تجدید پذیر در نظر بگیرد در واقع سرمایه گذاری در این حوزه را تشویق کرده است، چون سرمایه گذاری حالتی اجباری بخود می گیرد.»

ابولا و نگرانی از شیوع این ویروس کشنده هم، در محور توجهات سران اروپا قرار داشت.

ایزابل مارکز دوسیلوا، خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «سران کشورها و دولتهای اروپایی در این نشست، کریستوس استیلیانیدس، کمیسر قبرسی کمک های بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا را بعنوان هماهنگ کننده اروپا در امور مبارزه با ابولا تعیین کردند. در ادامه این نشست، استراتژی احیای اقتصادی منطقه پولی یورو مورد بحث قرار خواهد گرفت.»