خبر فوری

بیست و پنج بانک اروپایی توانایی مواجهه با شرایط بحرانی را ندارند

بیست و پنج بانک اروپایی توانایی مواجهه با شرایط بحرانی را ندارند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

۲۵ بانک بزرگ فعال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در یک عملیات آزمایشیِ مواجهه با شرایط اضطرارای پولی و مالی موسوم به «تست استرس» ناکام ماندند.

بانک مرکزی اروپا، ظهر یکشنبه اعلام کرد کمیته ای شش نفره وضعیت یکصد و سی بانک را در شرایط غیرعادیِ فرضی بررسی کرده است.

۲۴ بانک حوزه پولی یورو و بانک لویدز بریتانیا، توانایی پولی و سرمایه کافی برای پاسخگویی به وضعیت بحرانی را نداشته اند. این بانک ها در مجموع باید معادل ۲۵ میلیارد یورو به سرمایه هایشان بیافزایند.

این آزمون بانکی با توجه به سرمایه های اعلامی سال ۲۰۱۳ موسسات پولی و مالی صورت گرفته است. این در حالی است که از ۲۵ بانکی که آمادگی مواجهه با شرایط بحرانی را نداشته اند، ۱۲ بانک، پیشاپیش سرمایه خود را افزایش داده اند. سیزده بانک دیگر باید در ۹ ماه آینده نسبت به افزایش میزان سرمایه خود اقدام کنند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا، موسسه پولی و مالی مونته پاسکی دی سینا در ایتالیا، آسیب پذیرترین بانک حاضر در این آزمایش بوده است.

به علاوه، بنا به اطلاعات همین گزارش، شش بانک از یونان و قبرس، ۲ بانک بلژیکی و ۲ بانک اسلوونیایی، و بانک هایی از فرانسه، آلمان، ایرلند و پرتغال، توانایی پاسخگویی مالی به شرایط بحرانی را ندارند.

بانک مرکزی اروپا از سال ۲۰۱۵، یگانه نهاد نظارتی بر عملکرد موسسات پولی و مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.