خبر فوری

انتخابات اوکراین زیر سایه جنگ داخلی

انتخابات اوکراین زیر سایه جنگ داخلی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در دیداری سرزده از شهر کراماتورسک در شرق این کشور، از محل استقرار ارتش در خط مقدم نبرد با جدایی طلبان روسی تبار بازدید کرد و در جریان مشارکت سربازان در انتخابات پارلمانی قرار گرفت.

انتخابات پارلمانی زود هنگام در اوکراین از صبح روز یکشنبه آغاز شده و میزان مشارکت در آن تا ظهر به دوازده درصد رسیده است. این میزان در انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه گذشته بیست و پنج درصد بود.

شورشیان طرفدار روسیه این انتخابات را تحریم کرده و در حال فراهم ساختن مقدمات انتخابات دیگری در مناطق تحت کنترل خود هستند. به این ترتیب در حدود سه میلیون نفر در انتخابات روز یکشنبه شرکت نخواهند کرد.

یک شهروند اوکراینی در مورد انتخابات می گوید: «فکر می کنم اگر حزب دیگری بیاید، تغییرات زیادی ایجاد می کند. می بینید که با پارلمان فعلی اصلا نمی شود کاری کرد.»

شهروند دیگری می گوید: «چیزی که بیشتر از همه روی انتخاب من تأثیر می گذارد، اتفاقاتی است که در کشورمان افتاده. این خوب نیست. همه چیز احتیاج به تغییر دارد. شاید کسی بیاید که به ما کمک کند. کسانی هستند و من انتخاب کردم.»

انتخاب مردم اوکراین تحت تأثیر وقایع این کشور در ماه های گذشته است. هر کس برنده این انتخابات شود، با چالش های فراوان و از جمله با مسئله درگیری های خونین در شرق کشور روبرو خواهد بود که تاکنون بیش از ۳۷۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.