خبر فوری
This content is not available in your region

رییس جمهوری ایتالیا در پرونده مافیا شهادت داد

رییس جمهوری ایتالیا در پرونده مافیا شهادت داد
اندازه متن Aa Aa

جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا صبح روز سه شنبه در رابطه با پرونده مذاکرات محرمانه بین دولت و مافیای سیسیل در اوایل دهه نود میلادی، به عنوان شاهد به پرسش های دادستان پاسخ داد.

این محاکمه تاریخی از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و باید نقش سران دولت در مذاکراتی را که گفته می شود برای پایان دادن به حملات مرگبار مافیا انجام شده بود روشن کند.

ظاهرا در این مذاکرات، پایان ترورها و بمبگذاریهای زنجیره ای، به ایجاد شرایط بهتر برای صدها عضو زندانی مافیا مشروط شده بود.

احتمالا این مذاکرات محرمانه پس از ترور قاضی جیووانی فالکونه در سال ۱۹۹۲ میلادی شدت یافتند.

جورجیو ناپولیتانو متهم به دخالت در گفتگوهای محرمانه نیست. در این پرونده، ده نفر از جمله نیکولا مانچینو، وزیر کشور وقت و توتو ریینا، یکی از روسای زندانی مافیا به عنوان متهم حاضر می شوند.

سابرینا پیزو، خبرنگار یورونیوز در رُم گزارش می گوید: «برای اولین بار در تاریخ، درهای کاخ ریاست جمهوری ایتالیا بروی دادستان باز شد. او برای پرونده موسوم به «مذاکرات بین دولت و مافیا» وارد این کاخ می شود تا شهادت فوق العاده جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری را بشنود. رییس جمهور باید به سوالات دادستان پالرم پاسخ دهد که تلاش می کند از سالهای تاریک بمبگذاری در ایتالیا پرده بردارد. پس از آن کشتارها، خانواده های قربانیان همچنان خواهان کشف حقیقت و برقراری عدالت هستند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.