خبر فوری
This content is not available in your region

بررسی بحران ناشی از میلیونها پناهجوی سوری در نشست برلین

بررسی بحران ناشی از میلیونها پناهجوی سوری در نشست برلین
اندازه متن Aa Aa

برلین، پایتخت آلمان، روز سه شنبه با شرکت چهل کشور میزبان نشستی در خصوص بحران پناهجویان سوریه بود. در این نشست علاوه بر کشورهای خاورمیانه، مقامات اروپایی نیز شرکت داشتند.

هدف از این نشست همکاری، بررسی وضعیت پناهجویان و اردوگاهها، چگونگی مواجه با این بحران و کمک به کشورهای همسایه سوریه بود، کشورهایی که پذیرای میلیونها مهاجر و پناهجو هستند.

ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن در این نشست به اشباع شدن ظرفیت پذیرش و توانایی کشورهای میزبان در کمک رسانی به پناهجویان اشاره کرد.

وی گفت: «توانایی کشورهای میزبان در رسیدگی به نیازهای پناهجویان سوری به بوته آزمایش گذاشته شده و به نقطه اشباع نزدیک شده است و توان ما بیش از این نیست.»

نخست وزیر لبنان هم با اشاره به موضوع نابرابری، کسب و کار پناهجویان را در برخی مواقع بهتر از کسب و کار شهروندان لبنان خواند و آن را زیانبار دانست.

تمام سلام، نخست وزیر لبنان گفت: «با وجود اردوگاه های موقت، ۸۵ درصد از پناهجویان سوریه در منازل مسکونی در روستاها یا شهرها سکنی گزیده اند. بسیاری کسب و کاری کوچک از جمله نانوایی و بقالی و مغازه هایی از این دست را آغاز کرده اند که اتفاقا رونق هم گرفته اند و مجوزی رسمی ندارند و گاهی چنین رقابت هایی ناعادلانه و به زیان تجار لبنانی است.»

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از شش میلیون نفر را در داخل این کشور از خانه و کاشانه خویش آواره ساخته و بیش از سه میلیون نفر را مجبور به ترک وطن خود و پناه گرفتن در کشورهای دیگر کرده است. بسیاری از آنان که در اردوگاهها جای داده شده اند با فرار رسیدن فصل زمستان روزهای سختی را در پیش روی دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.