وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بزرگداشت دویست و پنجاه سال هنر گوتیک

بزرگداشت دویست و پنجاه سال هنر گوتیک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در چارچوب بزرگداشت دویست و پنجاه سال ادبیات گوتیک، نمایشگاهی بنام «وحشت و شگفتی؛ تخیل گوتیک» در کتابخانه بریتانیا در لندن گشایش یافته است.

در سال ۱۷۶۴ میلادی، هورس والپول، نویسنده بریتانیایی با نوشتن کتابی بنام «قلعه اوترانتو» فرم ادبی گوتیک را عملا پایه گذاری کرد. از آن زمان به بعد، نویسندگان بسیاری به این ژانر جذب شدند. کتاب دراکولا نوشته «برام استوکر» شاید یکی از بهترین نمونه ها باشد.

تیم پای، مسئول نمایشگاه می گوید: «یکی از بخشهای مهم این نمایشگاه، نسخه ای از “دراکولا” دستنوشته خود استوکر است. یک نسخه نمایشی که او برای حفظ حق تالیف داستانش به رشته تحریر در آورد. این متن چند هفته پیش از انتشار رمان اصلی، بر روی صحنه خوانده شد. این نشان می دهد که استوکر پیشاپیش می دانست داستانش پرخواننده خواهد شد.»

طی سالها، مضامین ادبیات گوتیک از عرصه ادبیات فراتر رفته و به موسیقی، مد و سینما راه یافته است.

تیم پای می گوید: «یکی از بخشهای مهم در این نمایشگاه، بررسی سالهای پس از آغاز قرن بیستم است. در این دوره معاصر می بینیم که هنر گوتیک مسیرهای مختلفی در پیش می گیرد. بندرت هفته ای می گذرد که در آن، فیلمی با عناصر گوتیک به نمایش در نیاید.»

این نمایشگاه تا بیستم ماه ژانویه آینده در موزه بریتانیا در لندن ادامه خواهد داشت.