خبر فوری
This content is not available in your region

راهپیمایی گسترده در بورکینافاسو در اعتراض به بازنگری قانون اساسی

راهپیمایی گسترده در بورکینافاسو در اعتراض به بازنگری قانون اساسی
اندازه متن Aa Aa

صدها هزار تن از شهروندان بورکینافاسو با برپایی تظاهرات در شهر اواگادوگو، پایتخت، به تصمیم دولت برای بازنگری قانون اساسی اعتراض کردند.

معترضان در مرکز پایتخت و به ویژه در میدان ملت با پلیس ضد شورش درگیر شدند.

سازمان دهندگان این تظاهرات، مخالفت قاطع خود را با تصمیم دولت مبنی بر موافقت پارلمان برای بازنگری در اصل ۳۷ قانون اساسی اعلام کرده اند. تجدید نظر در این اصل، راه را برای ریاست جمهوری مادام العمر بلز کُمپائوره بر این کشور آفریقایی باز می کند.

احزاب مخالف این بازنگری را یک کودتا در قانون اساسی توصیف کرده اند.

بلز کُمپائوره، در سال ۱۹۸۷، با رهبری یک کودتا و قتل توماس سانکارا، قدرت را در بورکینافاسو به دست گرفت. وی در سال ۱۹۹۱ برای نخستین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. هفت سال بعد، وی مجددا با کسب اکثریت آرا در مقام خود ابقا شد.

در جریان انتخاب سال ۲۰۰۵ و با وجود اعتراض مخالفان، دادگاه قانون اساسی بورکینافاسو، اعلام کرد که وی می تواند برای سومین بار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود.

قدیمی ترین رئیس جمهوری قاره آفریقا، هم اکنون می خواهد تا با تغییر قانون اساسی، محدودیت یک شخص را برای ریاست جمهوری از ۲ دوره متوالی به ۳ دوره برساند.

قانون اساسی بورکینافاسو آخرین بار در سال ۲۰۰۰ مورد تجدید نظر قرار گرفت و بر مبنای آن دوره ریاست جمهوری از هفت سال به پنج سال کاهش یافته و نامزدی یک نفر برای این مقام به دو دوره متوالی محدود شد.
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.