خبر فوری
This content is not available in your region

ادامه رایزنی ها در اوکراین برای تشکیل ائتلاف در پارلمان

نظرها
ادامه رایزنی ها در اوکراین برای تشکیل ائتلاف در پارلمان
اندازه متن Aa Aa

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر و رهبر حزب «جبهه مردمی» اوکراین روز چهارشنبه گفت که با توجه به پیروزی حزب خود در انتخابات پارلمانی این کشور، احتمالا در سمت نخست وزیر باقی می ماند.

مذاکرات برای تقسیم قدرت و تشکیل یک ائتلاف بزرگ بین احزابی که با کسب حداقل پنج درصد آرا به پارلمان راه یافته اند در جریان است.

آقای یاتسنیوک گفت: «من پیشنهاد می کنم ائتلاف جدید را «ائتلاف اوکراین اروپایی» بنامیم. برای احترام و به یاد همه افرادی که در میدان استقلال مقاومت کردند. آنچه مردم از ما انتظار دارند این است که توافق بین اوکراین و اتحادیه اروپا به واقعیت بپیوندد و اوکراین به یک کشور اروپایی تبدیل شود.»

آرسنی یاتسنیوک می خواهد تا بیست روز آینده، دولت جدید اوکراین تشکیل شود. حزب او یک درصد بیشتر از حزب حامی پترو پوروشنکو، رییس جمهوری این کشور رای آورده است.

آقای پوروشنکو که خود، طرح ائتلافی جداگانه ایی را ارائه داده است.

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین نیز که فقط کمی بیشتر از پنج درصد آرا را کسب کرده، حمایتش را از دو حزب برنده و دولت آینده اوکراین اعلام کرده است.

از سوی دیگر حزب جدید «ساموپومیچ» که در رده سوم قرار گرفته، می خواهد نقش میانجی را بازی کند و خواستار یک ائتلاف بزرگ است.

ماریا کورنیوک، خبرنگار یورونیوز در کی یف می گوید: «اگر احزاب، پیشنهاد یاتسنیوک را بپذیرند، باید تا روز دوشنبه نام نامزدهای خود برای وزارتخانه ها را اعلام کنند. دولت جدید براساس مدل کمیسیون اروپا تشکیل می شود. به این معنا که هر نامزد پست وزارت باید در یک جلسه عمومی در مجلس که بطور زنده از تلویزیون پخش می شود، صحبت کند و رای اعتماد بگیرد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.