خبر فوری
This content is not available in your region

توافق محرمانه بین لوکزامبورگ و ۳۴۰ شرکت چندملیتی

توافق محرمانه بین لوکزامبورگ و ۳۴۰ شرکت چندملیتی
اندازه متن Aa Aa

بیش از چهل رسانه بین المللی روز پنجشنبه از احتمال توافق های محرمانه لوکزامبورگ با بیش از ۳۴۰ شرکت چندملیتی از جمله اپل، آمازون، آیکیا، پپسی یا اَکسا پرده برداشتند.

کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران که پس از شش ماه تحقیق این گزارش را فاش کرده، با دسترسی به ۲۸ هزار صفحه «حکم مالیاتی» نشان می دهد چگونه شرکتهای بزرگ با تکیه بر لوکزامبورگ و نرمش قوانین مالیاتی آن، سودهای خود را به این کشور منتقل می کنند تا مالیات کمتری بپردازند.

ژان کلود یونکر رییس جدید کمیسیون اروپا قرار است روز پنجشنبه در مقابل این کمیسیون سخنرانی کند. او که بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ میلادی نخست وزیر لوکزامبورگ بوده، بدون شک مجبور خواهد بود در مورد این افشاگری ها توضیح دهد.

مقامات لوکزامبورگ امکان هرگونه «معامله» در نظام مالیاتی خود را تکذیب کرده اند.

به گفته کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران، این توافق ها بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ میلادی امضا شده و به شرکت های بین المللی اجازه می داده تا با تاسیس شعبه در خاک لوکزامبورگ، مالیات کمتری روی سود خالص خود بپردازند.

ICIJ: Luxembourg Leaks

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.