خبر فوری

مکزیک؛ اعتراضات مردم خشمگین بعد از اعلام خبر قتل عام دانشجویان

مکزیک؛ اعتراضات مردم خشمگین بعد از اعلام خبر قتل عام دانشجویان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

معترضان خشمگین از ناپدید شدن ۴۳ دانشجو در مکزیک شنبه شب به کاخ ریاست جمهوری حمله کردند.

معترضان با آتش زدن در کاخ تلاش کردن وارد این ساختمان شوند. این کاخ محل زندگی رئیس جمهوری مکزیک نیست اما حمله به آن حاوی پیامی نمادین است. معترضان با برافراشتن پرچم هایی با این مضمون که: «آنها زنده دستگیر شدند» خواستار اجرای عدالت و روشن شدن سرنوشت این دانشجویان شدند.

در چهارم مهرماه سال جاری ۴۳ نفر از دانشجویانی که با یک اتوبوس عازم شهر ایگوآلا بودند توسط پلیس و گروههای مسلح دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند که تاکنون از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

یک دانشجوی حاضر در این اعتراضات می گوید: «من برای اعلام حمایت از دانشجویان اینجا هستم زیرا همه مردم می دانند که این دولت بوده که آنها را کشته است نه کارتل مواد مخدر و مجرمان. این واقعا کار دولت بوده است.»

وزیر دادگستری مکزیک روز شنبه اعلام کرد که سه عضو یک باند جنایتکار، به کشتن و سپس سوزاندن اجساد دانشجویان اعتراف کردند با اینحال خانواده های این دانشجویان این ادعای دولت را رد کرده اند. معترضان همچنین با شعار«پنا استعفا» خواستار کناره گیری انریک پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک شدند.

معترضان شب گذشته در مکانی که برای یادبود دانشجویان در نظر گرفته شده بود به یاد آنها شمع روشن کردند. مکزیک سالهاست که از جرایم سازمان یافته رنج می برد. از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون حدود یکصد هزار نفر در اثر خشونت های ناشی از کارتل های مواد مخدر و جرایم سازمان یافته کشته شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.