خبر فوری

محدودیت دسترسی مهاجران داخلی اتحادیه اروپا به خدمات اجتماعی

محدودیت دسترسی مهاجران داخلی اتحادیه اروپا به خدمات اجتماعی
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با صدور حکمی برای برخورداری مهاجران داخلی این اتحادیه از مزایای تامین اجتماعی شرط گذاشت.

این تصمیم در پی اعتراضات روزافزون اعضایی نظیر بریتانیا به آنچه «جهانگردی رفاهی» خوانده می شود، گرفته شده است. «جهانگردی رفاهی» به جابجا شدن شهروندان اروپا میان کشورهای این اتحادیه در جستجوی حقوق اجتماعی بیشتر گفته می شود.

براساس این رای، مهاجران داخلی اتحادیه اروپا تنها در صورت رعایت مفاد بخشنامه اروپایی درباره رفت و آمد آزاد می تواند از حقوق و مزایای اجتماعی بهره مند شود.

اخیرا دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، شدیدا از سیاست های مهاجرت در اتحادیه اروپا انتقاد کرده و از طرح خود برای برگزاری همه پرسی بر سر ماندن یا خروج کشورش از این نهاد سخن گفته بود.

قوانین مهاجرت شدیدا با حق آزادی تردد در اتحادیه اروپا در هم آمیخته است. حقی که کشورهای قدرتمند این قاره، از جمله آلمان، از آن به عنوان خط قرمز یاد می کنند.

گفتنی است احزاب مخالف اتحادیه اروپا، همچون حزب یوکیپ به ریاست نایجل فاراژ در انگلیس، با اقبال عمومی نسبی روبرو هستند. حزب آقای فاراژ به تازگی موفق شد نخستین کرسی خود در پارلمان انگلیس را به دست آورد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.