خبر فوری
This content is not available in your region

محدودیت دسترسی مهاجران داخلی اتحادیه اروپا به خدمات اجتماعی

نظرها
محدودیت دسترسی مهاجران داخلی اتحادیه اروپا به خدمات اجتماعی
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با صدور حکمی برای برخورداری مهاجران داخلی این اتحادیه از مزایای تامین اجتماعی شرط گذاشت.

این تصمیم در پی اعتراضات روزافزون اعضایی نظیر بریتانیا به آنچه «جهانگردی رفاهی» خوانده می شود، گرفته شده است. «جهانگردی رفاهی» به جابجا شدن شهروندان اروپا میان کشورهای این اتحادیه در جستجوی حقوق اجتماعی بیشتر گفته می شود.

براساس این رای، مهاجران داخلی اتحادیه اروپا تنها در صورت رعایت مفاد بخشنامه اروپایی درباره رفت و آمد آزاد می تواند از حقوق و مزایای اجتماعی بهره مند شود.

اخیرا دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، شدیدا از سیاست های مهاجرت در اتحادیه اروپا انتقاد کرده و از طرح خود برای برگزاری همه پرسی بر سر ماندن یا خروج کشورش از این نهاد سخن گفته بود.

قوانین مهاجرت شدیدا با حق آزادی تردد در اتحادیه اروپا در هم آمیخته است. حقی که کشورهای قدرتمند این قاره، از جمله آلمان، از آن به عنوان خط قرمز یاد می کنند.

گفتنی است احزاب مخالف اتحادیه اروپا، همچون حزب یوکیپ به ریاست نایجل فاراژ در انگلیس، با اقبال عمومی نسبی روبرو هستند. حزب آقای فاراژ به تازگی موفق شد نخستین کرسی خود در پارلمان انگلیس را به دست آورد.