وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نخست وزیر اسپانیا: برای گفتگوی سیاسی آماده ام اما نه در مورد جدایی کاتالونیا

نخست وزیر اسپانیا: برای گفتگوی سیاسی آماده ام اما نه در مورد جدایی کاتالونیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که او برای گفتگوی سیاسی گسترده با کاتالونیا آماده است، اما با هرگونه گفتگو درباره برگزاری همه پرسی قانونی برای استقلال این منطقه مخالف خواهد بود.

راخوی به مسئله اصلاح قانون اساسی اسپانیا نیز اشاره کرد و گفت: “پارلمان اسپانیا این اختیار را دارد که روند اصلاح قانون اساسی را آغاز کند. این کاری است که از آغاز نیز باید انجام می شد. این تنها راه قانونی و مسئولانه برای بررسی پیشنهادات است. البته من و حزب من با هرگونه اصلاح قانون اساسی که به پایان یافتن حق حاکمیت ملی اسپانیا بیانجامد مخالفیم.”

رفراندوم برای استقلال منطقه کاتالونیا از اسپانیا که روز یکشنبه گذشته برگزار شد و۸۰ درصد رای دهندگان کاتالونیا به آن رای مثبت دادند، بنا به رای دادگاه مغایر با قانون اساسی است. اما آرتور ماس رئیس دولت خودگردان کاتالونیا بدون توجه به اخطار دادگاه این رفراندوم را برگزار کرد.

منابع قضایی اسپانیا می گویند دادستان کل این کشور خواهان تعقیب قانونی آرتور ماس و معاون او جوانا اورتگا به خاطر عدم اطاعت و صداقت نسبت به قانون شده است. تعقیب قضایی آرتورماس می تواند راه را برای برگزاری رفراندوم بعدی برای جدایی کاتالونیا از اسپانیا ببندد.