خبر فوری
This content is not available in your region

نمایشگاه سه سالانه هنرهای معاصر برای جوانان

نمایشگاه سه سالانه هنرهای معاصر برای جوانان
اندازه متن Aa Aa

«اکسپریمنتا»، سه سالانه بین المللی هنرهای معاصر برای جوانان با شرکت هنرمندان چهارده تا نوزده ساله از ده کشور در شهر تالین استونی برگزار می شود.

آثار شرکت کنندگان از استونی، لتونی، فنلاند، روسیه، آلمان، اسلوونی، پرتغال، ترکیه، کانادا و برزیل در کلیسای کاترین مقدس، قدیمی ترین کلیسای پایتخت استونی به نمایش گذاشته شده اند.

هدف این نمایشگاه که سه سال پیش بنیان گذاشته شد، گسترش هنر در آموزش و موضوع نسخه دوم آن «هنر و علم» است.

آنلی کوستر، بنیانگذار و مدیر اکسپریمنتا می گوید: «به نظرم در قرن بیست و یکم باید مرز بین هنر و علم را از بین ببریم زیرا این مهارت ها در زندگی بسیار مهم هستند. اینها قابلیت های مهمی برای موفقیت در زندگی است. توانایی اندیشیدن نقادانه و تحلیلگرانه به آنچه زندگی می تواند به ما بعنوان چالش خلاقانه ارائه کند.»

یولیوس ارتلت، یکی از اعضای گروه آلمان است. چیدمان او برنده جایزه هنرمند الهام بخش شد. او می گوید: «به نظر می رسد که اهالی مونیخ افاده ای و بدجنس اند. من از دوستانم در مونیخ عکس گرفتم و به خارجیان نشان دادم. آنها اولین برداشت خودشان را از عکس و اینکه چگونه این اشخاص را طبقه بندی می کنند، بیان کردند.»

سولوبگ سار اهل استونی، یکی از آثار جالب توجه این نمایشگاه را خلق کرده است. اثر او شامل پنج نقاشی درباره خشونت و قلدری در مدرسه است.

او می گوید: «عنوان این اثر «انتخاب طبیعی» است زیرا آنچه در مدرسه اتفاق می افتد مانند انتخاب طبیعی است. برای من این خشونت چند سال پیش اتفاق افتاد. به مدت دو سال قربانی قلدری بودم. اکنون همه چیز خوب است ولی جای زخم در روح و زندگیمان همیشگی است.»

برخلاف دیگر موزه ها و نمایشگاه ها، در «اکسپریمنتا» می توان آثار را لمس کرد. این یک تجربه ای تعاملی است که می تواند الهام بخش بازدیدکنندگان باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.