خبر فوری

در دو منطقه حساس جنگی در شرق اوکراین آتش بس اعلام شد

 نظرها
در دو منطقه حساس جنگی در شرق اوکراین آتش بس اعلام شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی توافق مقامات اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه در دو منطقه حساس جنگی در شرق اوکراین آتش بس اعلام شد.

براساس این توافق قرار است به درگیری ها در اطراف فرودگاه دونتسک و همچنین در منطقه لوهانسک پایان داده شود و منطقه بی طرف حائلی به طول ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر تشکیل شود.

فرودگاه دونتسک از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور صحنه درگیری های خونینی بوده که تاکنون جان دست کم ۴۳۰۰ تن را گرفته است.

یکی از ساکنان دونتسک از مشکلات زندگی در این منطقه می گوید: «این گاز را روشن می کنیم و در آشپزخانه می نشینیم که فضای گم تری دارد. شمع ها را روشن می کنیم و کنار پنجره می نشینیم و به صدای تیراندازی گوش می کنیم.» وی سپس می افزاید: «مسیر انتقال گاز از بخشی که درگیری ها در جریان است می گذرد و خیلی وقت ها قطع می شود و بی گاز می شویم. دمای هوا اینجا پنج درجه است. آخر این هم شد زندگی؟»

طرفین درگیر در شرق اوکراین، پیش از این نیز در پنجم سپتامبر گذشته بر سر آتش بس به توافق رسیده بودند، اما عملا تبادل آتش بین دو طرف هیچگاه پایان نیافت. گفته می شود که از آن زمان تاکنون دست کم یک هزار تن در این درگیری ها جان باخته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.