خبر فوری
This content is not available in your region

توافق آتش بس میان دولت و جدایی طلبان شرق اوکراین

نظرها
توافق آتش بس میان دولت و جدایی طلبان شرق اوکراین
اندازه متن Aa Aa

مقامات اوکراین و نمایندگان جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق این کشور روز پنجشنبه اعلام کردند در مورد آتش بس به توافق رسیدند.

برای پایان درگیری های مرگبار در این منطقه، طرفین موافقت کرده اند از سه شنبه آینده، نهم دسامبر، هرگونه تبادل آتش پایان یابد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد در صورت اجرای این توافق، از روز دهم دسامبر برچیده شدن سلاح های سنگین آغاز خواهد شد.

آندری پورگین، یکی از رهبران جدایی طلبان دونتسک، روز سه شنبه نتیجه گفتگوها را مثبت ارزیابی کرده و وعده توقف شلیک به فرودگاه دونستک را داده بود. او همچنین گفت: «به یک توافق کلی برای امضای اسناد مربوط به توافقنامه مینسک و ارائه راهکارهای عملی در اینمورد، نزدیک هستیم.»

شهروندان شرق اوکراین روز پنجشنبه از شنیدن خبر آتش بس خوشحال بودند. یک زن ساکن لوهانسک گفت: «ما در مورد اتفاقات اخیر بسیار نگران هستیم. ما نمی خواهیم مردم کشورمان در جنگ باشند. ما به کمک نیاز داریم و واقعا از همه می خواهیم که به ما کمک کنند.»

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل متحد، از آغاز درگیری ها در شرق اوکراین تا کنون بیش از ۴۳۰۰ تن کشته و حدود ده هزار نفر نیز زخمی شده اند .

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.