خبر فوری
This content is not available in your region

نخست وزیر روسیه خوش بین به آینده اقتصادی کشور

نظرها
نخست وزیر روسیه خوش بین به آینده اقتصادی کشور
اندازه متن Aa Aa

اعمال تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه پس از آغاز بحران در اوکراین، اثرات خود را بر روی اقتصاد این کشور نشان می دهد. سقوط روز افزون قیمت نفت و کاهش ارزش روبل، واحد پولی کشور نیز مزید بر علت شده تا کشوری چون روسیه که به صادرات نفت خود وابستگی زیادی دارد در نگرانی فرو برود.

روبل از ماه ژوئن سال جاری حدود ۴۰ درصد ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داده است.

با این وجود مقامات روسی از دیمیتری مدودف، نخست وزیر سعی دارند مردم را به آرامش دعوت کنند.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه می گوید: «تضعیف ارزش روبل برای اقتصاد کشور سودمند نیست. بیشتر تحلیلگران و اقتصاددانان نیز اعتقاد دارند ارزش گذاری روبل بسیار پایین است. مسلم است که ارزش گذاری واحد پولی در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت. نمی دانم در این ماه و یا ماه آینده اما در هر صورت به یک تعادل خواهیم رسید.»

از سوی دیگر تحریمهای اقتصادی که خصوصا علیه بانکها و بخش نفتی روسیه به مرحله اجرا درآمده بر روی ارزش سهام این موسسات در بازار بورس نیز تاثیر منفی داشته است. با این وجود نخست وزیر روسیه ضرری را که اتحادیه اروپا از اعمال تحریمهای اقتصادی متحمل شده ۹۰ میلیارد یورو ارزیابی کرده است. به گفته وی ضرر و زیان روسیه بسیار کمتر از این رقم بوده است.

سقوط روز افزون قیمت نفت اقتصاد روسیه را که وابستگی زیادی به صارات طلای سیاه دارد به شدت دچار بحران کرده است.

رهبران روسیه از اراده این کشور برای ایجاد تنوع در منابع درآمدی و خارج شدن از وابستگی شدید به صادرات نفت خبر می دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.