خبر فوری

پایان اعتراضات گسترده خیابانی در هنگ کنگ

 نظرها
پایان اعتراضات گسترده خیابانی در هنگ کنگ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بازداشت حدود دویست و پنجاه تن از کنشگران مدافع دموکراسی و مخالف سیاستهای دولت چین در هنگ کنگ به پایان اعتراض خیابانی که به «اعتراض چتر» شهرت یافت، انجامید.

با این حال، الکس چو، رهبر دانشجویان معترض، که روز پنجشنبه از سوی پلیس بازداشت شد، امیدوار به از سرگیری اعتراضها است.

پس از دو ماه تحصن و تظاهرات، اکنون ترافیک شهری به حال عادی بازگشته است. یکی از شهروندان می گوید: «حالا شرایط برای همه مناسب است ولی من در عین حال خیلی احساس تاسف می کنم که ما نمی توانیم با دولت مجادله کنیم.»

شمار اندکی از معترضان به دور از خیابان و زیر سقف ورودیه پارکینگ ساختمان دولت تحصن خود را پی گرفته اند. یکی از آنان می گوید: «به نظرم آنها ما را جا به جا نمی کنند چون اینجا محل حرف زدن مردم با دولت است. بنابراین فکر می کنم آنها جابجایمان نمی کنند اینجا مثل خیابان نیست.»

معترضان در هنگ کنگ خواستار آزادی انتخاب رئیس دولت در انتخابات پیش رو بدون دخالت مقامات چین بوده اند. چین بدون توجه به اعتراض های گسترده خیابانی بر تعیین صلاحیت نامزدها پافشاری کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.