وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آژانس بین المللی انرژی: میزان تقاضا برای نفت پایین خواهد ماند

آژانس بین المللی انرژی: میزان تقاضا برای نفت پایین خواهد ماند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند عدم وجود تعادل در عرضه و تقاضای نفت در بازار ادامه پیدا کرده و بیش از پیش قیمت نفت را دچار تنزل می کند.

بدین ترتیب پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۱۴ درحالی که میزان عرضه نفت به ۲.۵ میلیون بشکه در روز می رسد نرخ تقاضا زیر رقم ۱.۵ بشکه در روز باشد. در سال ۲۰۱۵ گر چه میزان عرضه زیر رقم ۱.۵ میلیون بشکه می رسد اما میزان تقاضا همچنان پایین خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود ضمن پیش بینی کاهش تقاضا در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه دلیل این روند را کساد بودن اوضاع اقتصادی و خطر تورم منفی می داند که برخی کشورها و مناطق از جمله حوزه پولی یورو را تهدید می کند.

نیل آتکینسون، رییس کارشناسان و تحلیلگران لویدز می گوید: «زمان زیادی لازم است تا تولیدات نفت و محصولات مربوط به پتروشیمی به قیمت ارزان راه خود را در بازار باز کنند. صاحبان ذخایر نفتی و شرکتهای فعال در بخش پتروشیمی تمایل زیادی دارند محصولات خود را به قیمت بالا بفروشند و تولیدات قیمت پایین را جایگزین آنها کنند.»

در کمتر از شش ماه قیمت نفت برنت از ۱۱۵ دلار در ازای هر بشکه به رقم ۶۵ دلار رسیده است. بالا بودن قیمت نفت موجب شده بود میزان تولیدات کشورهای خارج از سازمان اوپک افزایش یابد و در نتیجه تعادل در عرضه و تقاضا در بازار از بین برود.