خبر فوری
This content is not available in your region

پیوستن لیتوانی به یورو همزمان با جشن های سال جدید میلادی

نظرها
پیوستن لیتوانی به یورو همزمان با جشن های سال جدید میلادی
اندازه متن Aa Aa

روز پنجشنبه اول ژانویه، لیتوانی رسما عضو واحد پولی یورو شد. آلگیرداس بوتکوسیوس، نخست وزیر لیتوانی در نخستین دقایق سال جدید با گرفتن یک اسکناس ده یورویی از یک عابر بانک گفت که یورو ضمانتی برای ثبات سیاسی و اقتصادی لیتوانی است.

این کشور کوچک سه میلیون نفری نوزدهمین عضو منطقه پولی یوروی است که در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. لیتوانی مراسم سال جدید میلادی را با آغاز پیوستن به منطقه پولی یورو جشن گرفت.

یک شهروند در اینباره می گوید: «از آنجا که مرزها برداشته شده اند، دنیا بنوعی جهانی شده بنابراین من فکر می کنم اکنون بهترین زمان برای پیوستن به یورو باشد. اگر ما بخواهیم درها را ببندیم و فقط واحد پول لیتاس را داشته باشیم، این میهن پرستان را خوشحال می کند اما بهتر است که با پیوستن به یورو بسمت دنیای جهانی شده برویم.»

جمعیت زیادی که برای برگزاری جشن های سال نو میلادی در ویلنیوس پایتخت این کشور جمع شده بودند، شادی جشن های سال 2015 را با گرفتن اسکناس های یورو از عابر بانک ها همراه کردند.

لیتوانی اکنون با پیوستن به منطقه یورو یک گام دیکر از روسیه فاصله می گیرد. این کشور امیداور است که عضویت در منطقه یورو، به افزایش سرمایه گذاری و تجارت در کشور منجر شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.