خبر فوری
This content is not available in your region

سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال جهان

نظرها
سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال جهان
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملی اقيانوسی و جوی آمريکا و ناسا، آژانس فضای آمریکا اعلام کردند که سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال از زمان شروع ثبت دما در سال ۱۸۸۰ میلادی تا به امروز بوده است.

امیدواریم که رهبران جهان مشاهدات ما را جدی بگیرند و متوجه شوند که برخورداری از یک آب و هوای ثابت در این سیاره بسیار مهم است.

فعالیت انسان و مصرف سوخت های فسیلی، دلیل اصلی این پدیده عنوان شده است.

به گفته این دو سازمان آمریکایی، متوسط دمای سال ۲۰۱۴ حدود ۰.۶۹ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای متوسط در قرن بیستم بوده است.

جان تاکر، دانشمند آب و هواشناسی در ناسا گفت: «انسانها با سوزاندن سوخت های فسیلی، به این مسئله کمک می کنند. ما با افزایش دی اکسید کربن در جو زمین روبرو هستیم که یک گاز گلخانه ای است. این گاز امواج تابش موج بلند برگشتی را جذب می کند و باعث گرم شدن زمین و اقیانوس ها می شود.

آقای تاکر افزود: «امیدواریم که رهبران جهان مشاهدات ما را جدی بگیرند و متوجه شوند که برخورداری از یک آب و هوای ثابت در این سیاره بسیار مهم است. این برای تمدن ما بسیار مهم است.»

هیات میان دولتی تغییرات آب و هوا، موسوم به آی پی سی سی (IPCC) در گزارشی اخیر خود هشدار داده اگر اقدامات جدیدی برای مبارزه با انتشار دی اکسید کربن صورت نگیرد، تا سال ۲۱۰۰ میلادی، دمای کره زمین تا ۴.۸ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

دانشمندان می گویند پیامدهای ناشی از تغییرات جوی مانند گردبادها، سیل و خشکسالی، فاجعه بار خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.