خبر فوری

دیدار مقام های ارشد کوبا و آمریکا در هاوانا پس از پنج دهه سردی روابط

 نظرها
دیدار مقام های ارشد کوبا و آمریکا در هاوانا پس از پنج دهه سردی روابط
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پنج هفته پس از اعلام خبر آغاز عادی سازی روابط آمریکا و کوبا، مقام های عالی رتبه دو کشور روز چهارشنبه در هاوانا گردهم آمدند تا بر سر موضوعات مشترک گفتگو کنند.

این گفتگو های بی سابقه پس از پنجاه سال سردی روابط بین دو کشور صورت می گیرد. مقام های دو کشور روز پنجشنبه قرار است در خصوص بهبود مناسبات دیپلماتیک دوجانبه به بحث و گفتگو بنشینند.

همزمان در واشنگتن، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره خواستار لغو تحریم های کشورش علیه کوبا شد و گفت: «وقتی شیوه تان طی پنجاه سال عمل نمی کند، به این معناست که زمان تغییرات جدید فرارسیده است. تغییر سیاست ما در کوبا بطور بالقوه می تواند به میراث بی اعتمادی در این قاره پایان دهد، بهانه های ساختگی موجود بر سر راه بازسازی کوبا را از میان بردارد، دستیابی به ارزش های دموکراتیک در این کشور را سرعت بخشد و از طریق می توان دست دوستی به سوی مردم کوبا دراز کرد. کنگره امسال باید اقدامات لازم برای پایان دادن به تحریم های این کشور را آغاز کند.»

یک ماه پیش، در نخستین تلاش های آمریکا و کوبا در زمینه بهبود روابط دیپلماتیک دوجانبه، سه کوبایی که به اتهام جاسوسی در آمریکا زندانی بودند، آزاد و به کشورشان بازگشتند.

در مقابل آلن گروس آمریکایی هم که از سال ۲۰۰۹ به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دادگاهی در کوبا محاکمه و زندانی شده بود آزاد و به آمریکا بازگشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.