وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دلیل سقوط اف-۱۶ در اسپانیا همچنان روشن نیست

 نظرها
دلیل سقوط اف-۱۶ در اسپانیا همچنان روشن نیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با گذشت یک روز از سقوط جنگنده اف-۱۶ در پایگاه ناتو در اسپانیا همچنان دلیل این سانحه در پرده ابهام است.

مقامات مسوول می گویند که برای یافتن جعبه سیاه این جنگنده، ابتدا باید محل حادثه سم زدایی شود. خوزه گوئرریرا، سخنگوی نیروی هوایی ارتش اسپانیا گفت: «نخستین کار برطرف کردن سموم باقی مانده هیدرازین از محل سانحه است. وقتی که این کار انجام شد، ما باید بررسی کنیم که خطر مواد منفجره مربوط به صندلی های خروج اضطراری در کار نباشد. پس از آن، به محل دسترسی خواهیم داشت.»

ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه نیز روز سه شنبه با سفر به اسپانیا در این پایگاه نظامی حاضر شد. وزیر دفاع فرانسه در بخشی از سخنرانی خود در جمع نظامیان این مقر گفت: «من نیز به اینجا آمدم تا به کسانی که مجروح شده اند و به زودی به فرانسه بازمی گردند سلامی بگویم. من همچنین به اینجا آمدم تا به ارتشیانی که برای این عملیات سطح بالا اینجا بوده اند و آسیب دیده اند، درود بگویم.»

در پی این سانحه ۱۱تن از جمله ۹ فرانسوی و دو یونانی جان باخته و ۲۱تن دیگر نیز مجروح شدند. ۱۱ ایتالیایی و ۱۰ فرانسوی مجروح شدگان این حادثه هستند.

این سانحه هوایی، روز دوشنبه هنگام آموزش و بلافاصله پس از برخواستن از آشیانه، در مرکز الباکته واقع در ۲۶۲کیلومتری جنوب شرقی مادرید به وقوع پیوست. سرنگونی این جنگنده به دست کم یک فروند هواپیمای دیگر در آشیانه پایگاه ناتو صدمه زده است.