خبر فوری
This content is not available in your region

فناوری میکروسکوپ حرکتی در پی مرئی کردن نامرئی

فناوری میکروسکوپ حرکتی در پی مرئی کردن نامرئی
اندازه متن Aa Aa

محققان در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در حال کار بر روی سامانه ای هستند که هدف آن مرئی کردن نامرئی است. این دستگاه که «میکروسکوپ حرکتی» نام دارد حرکات بسیار ظریف در پیکسل های ویدیو را تا جایی تقویت می کند که با چشم انسان قابل تشخیص شوند. نیل وادوا، فارق التحصیل دانشکده علوم رایانه ای دانشگاه ام. آی. تی. در حال آزمایش این فناوری است. او می گوید لرزش های ناشی از صدای یک بلندگو، حرکاتی در یک گیلاس شراب ایجاد می کند که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست اما به لطف فناوری «میکروسکوپ حرکتی»، می شود با نگاهی کاملا نوین به لیوان شراب مورد نظر نگریست.

نیل وادوا می گوید: «اینها چیزهایی است که مردم پیش از این هرگز ندیده اند و ما مرئیشان می کنیم. میکروسکوپ حرکتی راهی است برای به تصویر کشیدن حرکات ریزی که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند.»

در این روند از شی مورد آزمایش فیلمبرداری می شود و پس از انتقال ویدیو به یک دستگاه رایانه، نرم افزار جدیدی روی پیکسل به پیکسل آن کار می کند. سپس تکان های کوچک پیکسل ها تقویت شده و حاصل آن با ویدیوی اصلی ترکیب می شود.

با این دستگاه می توان حتی گردش خون و ضربان قلب را از طریق مشاهده تغییرات جزئی در رنگ پوست صورت انسان تشخیص داد.

نیل وادوا می گوید: «می شود یک دستگاه کنترل علائم حیاتی داشت و بدون نیاز به اتصال هیچگونه دستگاه به بدن ضربان قلب و ریتم تنفس را سنجید.»

اما این فناوری علاوه بر علوم پزشکی، می تواند در زمینه های دیگر چون جاده سازی به کار آید و حرکات ظریف پل ها و تونل ها را ثبت کرده و نقشی پیشگیرانه ایفا کند. محققان معتقدند حاصل این تحقیق پنجره ای جدید بر جهانی است که هرگز از حرکت باز نمی ایستد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.