وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انحلال پارلمان یمن توسط شیعیان حوثی

 نظرها
انحلال پارلمان یمن توسط شیعیان حوثی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پیکارجویان شیعه حوثی یمن همزمان با انحلال پارلمان این کشور، در بیانیه ای از تشکیل «کمیته عالی انقلاب» خبر دادند. آنها در بیانیه ای که توسط سخنگوی این شیعیان به قدرت رسیده از تلویزیون اعلام شد محمد الحوثی، رهبر این گروه را نیز در راس کمیته عالی انقلاب معرفی کردند.

جمال السعودی، سخنگوی حوثیها گفت: “ما یک کمیته انقلابی و یک شورای ملی انتقالی با پانصد و پنجاه و یک نماینده تشکیل می دهیم و این گونه مجلس نمایندگان را منحل خواهیم کرد. یک شورای انتقالی ریاست جمهوری هم در دفتر ریاست جمهوری مستقر خواهد شد. این شورا هم پنج نماینده خواهد داشت که توسط شورای ملی برگزیده خواهند شد.”

انحلال پارلمان یمن از سوی حوثیها انتقاد ایالات متحده را برانگیخته است. کاخ سفید نسبت به قدرت رسیدن این شیعیان در یمن واکنش نشان داده است و ابراز نگرانی کرده است. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از خلا قدرت در یمن انتقاد کرده است.

از واکنش عربستان سعودی، قدرتمندترین همسایه یمن تاکنون خبری در دست نیست.