خبر فوری
This content is not available in your region

شعر و سینما در کانون جشنواره فیلم برلیناله

نظرها
شعر و سینما در کانون جشنواره فیلم برلیناله
اندازه متن Aa Aa

در شصت و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم برلین موسوم به «برلیناله» سینماگران مطرح به رقابت باید یکدیگر می پردازند.

سینمای مستند شعر است، ترکیبی از شعر و اطلاعات. اما بیشتر شاعرانه است، شیوه ای برای انتقال اطلاعات. البته درسی به مخاطب نمی دهد مگر مخاطب خود طالب آن باشد.

ترنس مالیک با فیلم «شواليه جام ها» بر آن است تا جایزه خرس طلایی را از آن خود کند.

فیلمی با نقش آفرینی كيت بلانشت، كريستين بيل و ناتالی پورتمن و درباره ضرر و زيان های شهرت هاليوودی، از اين كارگردان گوشه گير آمريكايی که پیشتر با فيلم «خط قرمز نازك» برنده جايزه خرس طلایی برلين و با فيلم «درخت زندگی» برنده نخل طلایی كن شده بود.

پاتریسیو گوزمان، کارگردان ۷۲ ساله از شیلی با فیلم «دكمه مروارید»، تنها فیلم مستند موجود در بخش رقابتی به برلیناله آمده است.

او که در تازه ترین فیلم شاعرانه اش به قلب اقیانوس رفته درباره سینمای مستند می گوید: «سینمای مستند شعر است، ترکیبی از شعر و اطلاعات. اما بیشتر شاعرانه است، شیوه ای برای انتقال اطلاعات. البته درسی به مخاطب نمی دهد مگر مخاطب خود طالب آن باشد. به سوژه توجه دارد.»

ولفگانگ اشپیندلر، گزارشگر یورونیوز در برلین می گوید: «ترنس مالیک و پاتریسیو گوزمان دو استاد پیشکسوت هر یک در فیلم هایشان به موضوعات عمیقی می پردازند؛ مالیک با سبک داستانسرایی زیبایی شناسانه و گوزمان با سبک مستند و شاعرانه. این دو فیلم (شواليه جام ها و دكمه مروارید) تاکنون در زمره بهترین فیلم های بخش بین المللی هستند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.