خبر فوری

اجرای اپرای «یوگنی آنِگین» در دونتسک، راهی برای گریز از خشونتهای جنگ

اجرای اپرای «یوگنی آنِگین» در دونتسک، راهی برای گریز از خشونتهای جنگ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اپرای یوگنی آنِگین، شاهکار چايکوفسکی، آهنگساز سرشناس قرن نوزدهم روس در اپرا خانه دونتسک اوکراین اجرا شد. چایکوفسکی این اپرا را براساس رمانی به همین نام، نوشته پوشکین نویسنده روس همعصر خود ساخته است.

این اثر در حالی اجرا می شود که خیابانهای دونتسک، در شرق اوکراین تقریبا هر روز شاهد جنگ و ناآرامی است. برای کسانیکه به دیدن این نمایش می آیند، اجرای هفتگی اپرا مجالی برای فرار از خشونتهای جنگ است.

بازیگران اپرا و باله دونتسک هنوز نمی توانند آنچه را که در اطرافشان میگذرد باور کنند.

آرتیو یاروشویچ، خواننده اپرا و بازیگر نقش اصلی می گوید که باز نگه داشتن تئاتر و اپرا در شهری که در اشغال شورشیان است کار بسیار مشکلی بوده است. وی می افزاید: «در شوک هستم. خیلی ها رفته اند و آینده ما روشن نیست. شاید اپراخانه ما تعطیل شود. بلاتکلیف هستیم، کسی به ما کمک نمی کند، حقوق دریافت نمی کنیم. وضعیت سختی است. اما اگر آواز هم نخوانیم کارمان تمام است.»

زمانی افراد زیادی برای دیدن نمایشهایی که در طول هفته چندین بار در این اپرا خانه تکرار می شد، به اینجا می آمدند.

یکی از تماشاچیان می گوید: «البته وضعیت عجیبی است. اوضاع خطرناک است اما همچنان می خواهیم شادی را به زندگی مان بیاوریم، خوشبین باشیم و روحیه مان را حفظ کنیم. به همین دلیل است که اینجا می آییم.»

موسیقی برای مخاطبین و بازیگران تنها غذای روح نیست بلکه راهی نیز برای گریز از نفرین جنگ است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.