خبر فوری
This content is not available in your region

رئیس جمهوری آرژانتین متهم به پنهان کردن نقش ایران در پرونده آمیا

نظرها
رئیس جمهوری آرژانتین متهم به پنهان کردن نقش ایران در پرونده آمیا
اندازه متن Aa Aa

کریستینا فرناندز کریشنر، رئیس جمهوری آرژانتین از سوی دادستانی به تلاش برای پنهان کردن نقش مقامات جمهوری اسلامی ایران در بزرگترین حادثه ترویستی این کشور متهم شد.

ایران به دست داشتن در حادثه تروریستی ۱۹۹۴در بوینس آیرس متهم است

این اتهام که اکنون به صورت رسمی علیه کریستینا فرناندز کریشنر مطرح شده باید از سوی قاضی بررسی شود. طرح اتهام برای پنهان کردن دست داشتن حکومت ایران در بمبگذاری مرکز یهودیان در بوینس آیرس در ۶۲ صفحه در اختیار دادگاه فدرال قرار گرفته است.

این در حالی است که جسد بی جان آلبرتو نیسمان، دادستان پیشین پرونده موسوم به آمیا هجدهم ژانویه در آپارتمانش کشف شد.چهار روز پیش از آن، وی رئیس جمهوری آرژانتین را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر مسوولیت مقامات ایرانی در این بمبگذاری، در ازای دستیابی به قراردادهای نفت و گاز متهم کرده بود. این دادستان، یک دهه درباره جزئیات پرونده بمبگذاری سال ۱۹۹۴میلادی در بوینس آیرس تحقیق کرده بود.

رئیس جمهوری آرژانتین به همراه هکتور تیمرمان، وزیر امورخارجه این کشور همچنین به تلاش برای حذف نام مقامات ایرانی از فهرست پلیس بین الملل در سال ۲۰۱۳ میلادی متهم است. بمبگذاری در مرکز یهودیان بوینس آیرس، آمیا ۸۵ کشته برجا گذاشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.