خبر فوری
This content is not available in your region

اقتصاد شکننده اوکراین علیرغم رسیدن به توافق آتش بس

نظرها
اقتصاد شکننده اوکراین علیرغم رسیدن به توافق آتش بس
اندازه متن Aa Aa

علیرغم رسیدن به یک توافق آتش بس در اوکراین مدتها درگیری و ناآرامی در شرق این کشور بر روی اقتصاد این کشور و «گریونا» واحد پولی این کشور اثر منفی داشته است.

سقوط ارزش واحد پولی اوکراین از یازده روز پیش، پس از آنکه بانک مرکزی این کشور تصمیم گرفت تدابیر حمایتی خود را متوقف کند به خود شدت گرفته است. یکی از دلایل سقوط گریونا نرخ تورم بسیار بالا در اوکراین است. در ماه ژانویه این نرخ به رقم ۲۸ درصد رسیده است.

بوریس کوشتیروک، اقتصاددان اوکراینی می گوید: «بانک مرکزی اوکراین اعلام کرد میزان کسری بودجه در سال ۲۰۱۴ به رقم ۵ میلیارد دلار رسیده است و امسال نیز این مسئله بسیار نگران کننده است. اما سئوالی که مطرح می شود اینست: تا کجا دولت می تواند به شرکتهای اوکراینی کمک کند برای اینکه آنها بتوانند پاسخگوی معیارهای اتحادیه اروپا باشند و بتوانند وارد بازارهای مختلف اروپایی شوند.»

روبل روسیه که مدتی بود دچار افت شدیدی در برابر دلار آمریکا و یورو شده بود در ماه فوریه روند صعودی گرفته و حتی روز دوشنبه دو درصد به ارزشش افزوده شد. اما در مقابل، گریونا در برابر دلار روندی نزولی به خود گرفته است.

صندوق بین المللی پول هفته پیش اعلام کرد برای حمایت از اوضاع اقتصادی اوکراین با اعطای وامی معادل هفده و نیم میلیارد دلار به این کشور موافقت کرده است.

با این وجود موسسه اعتبارسنجی فیچ روز جمعه اوضاع اقتصادی اوکراین را دارای ثبات ارزیابی نکرده و اعلام کرده احتمال دارد این کشور دچار ورشگستگی شود. بر این اساس، این آژانس رتبه اعتباری اوکراین را تنزل داده است.