خبر فوری

طرح ضد تروریستی دولت دانمارک با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری

 نظرها
طرح ضد تروریستی دولت دانمارک با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بدنبال حملات تروریستی اخیر در کپنهاگ، دولت دانمارک روز پنجشنبه از تصویب طرحی برای مبارزه علیه تروریسم خبر داد.

بر اساس این طرح، مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار برای تقویت پلیس و تشکیلات اطلاعاتی اختصاص داده می شود که همچنین شامل جمع آوری اطلاعات از تهدیدات امنیتی خارج از مرزها است. هله تورنینگ اشمیت، نخست وزیر دانمارک می گوید: «می دانیم که دانمارک دشمنانی دارد. آنها دشمنانی هستند که ما می توانیم و باید، از خودمان در برابر آنها دفاع کنیم. تردیدی وجود ندارد که ما باید برنامه دفاعی قدرتمندی علیه ترور داشته باشیم.»

طرح جدید ضد تروریستی دولت دانمارک قبل از حملات کپنهاگ و در پاسخ به حمله به دفتر مجله فکاهی شارلی ابدو پاریس ارائه شده بود. با این حال روز پنجشنبه رسما اجرای آن اعلام شد.

برخی افسران پلیس به رسانه های دانمارک گفته اند که تجهیزات و آموزش های لازم از جمله جلیقه های ضد گلوله مناسبی برای مواجهه با حمله تروریستی در کپنهاگ را نداشته اند.

روز شنبه ۱۴ فوریه عمر عبدالحمید حسین جوان ۲۲ ساله، کافه ای در کپنهاگ را که محل برگزاری نشستی درباره «آزادی بیان، کفر و هنر» بود به رگبار بست و سپس صبح یکشنبه به یک کنیسه یهودیان حمله کرد. طی این حملات، دو شهروند عادی کشته و پنج مامور پلیس زخمی شدند و فرد مهاجم نیز بدست پلیس کشته شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.