خبر فوری
This content is not available in your region

سه دانش آموز بریتانیایی احتمالا خود را به سوریه رسانده اند

نظرها
سه دانش آموز بریتانیایی احتمالا خود را به سوریه رسانده اند
اندازه متن Aa Aa

خانواده های سه دختر دانش آموز بریتانیایی که تصور می شود به سوریه رفته اند، از دخترانشان خواستند به خانه برگردند و خود را گرفتار شبه نظامیان گروه «دولت اسلامی» نکنند.

پدر یکی از این سه دختر نوجوان گفت که او هرگز علاقه ای به ایده های افراطی نشان نداده بود.

این سه دختر ۱۵ تا ۱۶ ساله دانش آموز مدرسه خوبی در شرق لندن بودند. یکی از همکلاسی های آنها می گوید که آنها هیچ رفتار مشکوکی نداشتند: «چند هفته پیش وقتی که آنها را دیدم کاملا طبیعی به نظر می رسیدند. مثل همیشه بودند. آنها واقعا مذهبی هستند اما هیچ وقت با ما در این مورد صحبت نمی کردند. همیشه نقطه نظر و استدلال های خوبی داشتند و هیچ کس نمی توانست با آنها بحث کند چون واقعا باهوش بودند.»

سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا به دلیل عدم آگاهی از افراطی شدن این دختران با انتقادهایی روبرو هستند زیرا یکی دیگر از همکلاسیهای آنها حدود سه ماه پیش به سوریه سفر کرده بود.

ویلیام هیگ وزیر خارجه پیشین بریتانیا گفت: «همه ما در این موارد مسئول هستیم، خانواده ها، رهبران مذهبی و همچنین دستگاه امنیتی. مطمئنا هر بار که افرادی به سوریه می روند، ما می خواهیم در مورد آنچه اتفاق افتاده درسهایی بگیریم اما من نمی خواهم درباره اینکه چه کسی مسئول است با عجله قضاوت کنم.»

آقای هیگ اضافه کرد که اغلب جوانان از طریق اینترنت به دام داعش می افتند و این نشان می دهد که سازمانهای اطلاعاتی برای نظارت بر رسانه های اجتماعی به امکانات بیشتری نیاز دارند.

منابع اطلاعاتی ترکیه بر این باورند که این سه دختر پس از رسیدن به استانبول در روز سه شنبه، با عبور از مرز ترکیه، اکنون خود را به سوریه رسانده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.