وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

محمد یزدی رییس مجلس خبرگان رهبری شد

 نظرها
محمد یزدی رییس مجلس خبرگان رهبری شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجلس خبرگان رهبری ایران روز سه شنبه ۱۹ اسفندماه، در هفدهمین اجلاس خود، محمد یزدی عضو این مجلس و دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را با ۴۷ رای از ۷۳ رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان برگزید.

رقیب اصلی محمد یزدی، علی اکبر هاشمی رفسنجانی بود که با کسب ۲۴ رای موفق به کسب ریاست خبرگان نشد. به جز این دو نفر، محمود هاشمی شاهرودی و محمد مومن نیز نامزد بودند اما آقای هاشمی شاهرودی به دلیل تعدد نامزدها انصراف داد.

انتخاب رئیس مجلس خبرگان به دلیل نرسیدن آرای کاندیداها به حد نصاب لازم در دور اول، به مرحله دوم کشیده شد.

محمد یزدی ۸۳ سال دارد و به جز فعالیت در حوزه علمیه قم و در هیئت رئیسه مجلس خبرگان، سابقه دو دور نمایندگی مجلس شورای اسلامی، ده سال ریاست قوه قضائیه و نیز عضویت در شورای نگهبان را در کارنامه خود دارد. او از زمره روحانیون محافظه کار تندرو و در جبهه مخالف دولت حسن روحانی و گرایش میانه رو تحت رهبری هاشمی رفسنجانی است.

انتخاب رئیس جدید مجلس خبرگان پس از آن انجام گرفت که محمد رضا مهدوی کنی رئیس پیشین آن در پاییز امسال درگذشت. در آستانه نشست امروز مجلس خبرگان، به دلیل انتشار شایعاتی مبنی بر حاد بودن بیماری علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به دلیل ابتلا به سرطان پروستات، انتخاب رئیس جدید خبرگان اهمیت ویژه‌ای یافته و بحث‌های حادی را دامن زده بود.