خبر فوری
This content is not available in your region

فیلم مستند جنبش میدان

فیلم مستند جنبش میدان
اندازه متن Aa Aa

سرهی لوزنیتسا، تهیه کننده فیلم “میدان“، نخستین فیلم مستند درباره انقلاب اوکراین در سال دوهزار و سیزده است. در اوایل سال دو هزار و چهارده بود که جنبش میدان به رژیم ویکتور یانوکوویچ پایان داد. در موزه هنرهای زیبای بروکسل و دیگر مراکر فرهنگی بلژیک با گزارشگر یورونیوز، ناتالیا ریچاردسون به گفتگو نشسته است.

فیلم “میدان” داستانسرا و مفسر ندارد و تنها ضبطی است از وقایع “میدان” با حفظ ترتیب زمان.

سرهی لوزنیتسا می گوید نمی توانسته نسبت به انقلاب میدان بی تفاوت بماند: “جالب بود که آنچه را در میدان رخ می دهد، ضبط کنم؛ اینکه مردم چطور به میدان میایند، چطور می ایستند. بسیار دشوار بود که برای نود روز در آنجا بایستم. کار حقیقتا دشواری بود.”

این فیلم همچنین در روسیه نیز به اکران درآمد که در آن اکثریت مردم با نظرات ولادیمیر پوتین درمورد اوکراین موافقند.

سرهی لوزنیتسا می افزاید: “فکر نمی کنم آنها (مردم روسیه) این فیلم را دیده یا به آن احتیاجی داشته باشند. آنرا در یک فستیوال فیلم و در اتاقی نشان دادند که تنها ظرفیت یکصد تا دویست نفر را داشت.”

سرهی لوزنیتسا می گوید: “فیلم یک پژوهش اجتماعی نیست. ترجیح می دهم شما بعنوان یک تماشاگر درمورد آنچه می بینید قضاوت کنید. بعنوان یک خالق، نباید نظر خودم یا شخص دیگری را بر شما تحمیل کنم.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.