خبر فوری
This content is not available in your region

دوچرخه هوشمند هلندی

دوچرخه هوشمند هلندی
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان هلندی دوچرخه هوشمندی را طراحی و تولید کرده اند که موانع و خطرات را به دوچرخه سوار هشدار می دهد. یک رادار مهجز به دوربین بر دسته دوچرخه نصب شده که رفت و آمد خودروها را در اطراف دوچرخه سوار ضبط می کند. داده های از طریق ارتعاشاتی به زین یا دسته دوچرخه منتقل می شود و به این ترتیب دوچرخه سوار آگاه می شود که خطر از کدام جهت متوجه او است.

موریس کواکرنات، پژوهشگر ارشد در «موسسه تحقیقات علمی کاربردی» می گوید: «مکانیسم بسیار کارآمدی است. اگر خطر از روبرو باشد دسته دوچرخه خواهد لرزید و اگر از پشت سر باشد ارتعاشاتی در زین دوچرخه صورت می گیرد و دوچرخه سوار را هشدار می دهد که خطر از کدام جهت او را تهدید می کند. حتا جهت های چپ یا راست هم قابل تشخیص است.»

علاوه بر سامانه هشدار دهنده خودکار، این دوچرخه به یک موتور الکتریکی هم مجهز است که سرعت دوچرخه را دوچندان می کند.

افزایش تعداد قربانیان حوادث رانندگی در هلند، دانشمندان «موسسه تحقیقات علمی کاربردی» این کشور را بر آن داشت که اقدام به ساخت این دوچرخه بکنند.

موریس کواکرنات می گوید: «حوادث رانندگی سالمندان با دوچرخه افزایش چشمگیری داشته است. این در حالی است بر تعداد دوچرخه سواران سالمند نیز روز به روز افزوده می شود. ما تصمیم گرفتیم برای پیشگیری و کاهش این گونه حوادث از فناوری های نو استفاده کنیم.»

دکتر کواکرنات امیدوار است نمونه تجاری این دوچرخه هوشمند تا سه سال دیگر وارد بازار شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.