خبر فوری
This content is not available in your region

یک سال از آغاز شیوع بیماری ابولا در آفریقا گذشت

نظرها
یک سال از آغاز شیوع بیماری ابولا در آفریقا گذشت
اندازه متن Aa Aa

یک سال از آغاز شیوع بیماری ابولا گذشت. بیماری ای که ابتدا در ۲۳ مارس سال ۲۰۱۴ در گینه شناسایی و بسرعت به سیرالئون و لیبریا رسید. در اثر ابولا، تاکنون بیش از ۱۰۲۰۰ نفر کشته شده اند.

چارلز مامبو، مدیراجرایی ائتلاف بهداشت برای همه می گوید: «زمانی که ابولا در سیرالئون، گینه و لیبریا شیوع یافت، دولت و شهروندان ضعیف بودند و هیچ آمادگی ای نداشتند. آنها فاقد منابع و پرسنل لازم بودند. از نظر تعداد پزشک ها، ما تنها یک پزشک داشتیم که در مورد بیماری های ویروسی آموزش دیده بود.»

در حالی که لیبریا تقریبا این بیماری را کنترل کرده، گینه و سیرالئون هنوز بسختی درحال مبارزه با آن هستند.

در جریان گسترش بیماری ابولا، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از سیرالئون و چند کشور در غرب آفریقا دیدار و خواستار اتحاد برای مقابله با این بیماری شده بود. با این حال یکی از مقامات سازمان ملل گفته که اقدامات این سازمان در مواردی اشتباه و «متکبرانه» بوده است.

کریستوفر استوکس، مدیر عامل سازمان پزشکان بدون مرز می گوید: «این بیماری بوضوح یک اپیدمی بین المللی بود. واقعا شرم آور است که سازمان جهانی بهداشت و جامعه بین المللی وقتی از خواب بیدار شدند که شهروندان غربی به ابولا مبتلا شدند.»

در لیبریا دولت امیداور است تا ماه آینده بتواند اعلام کند که کشور عاری از ابولاست اما اخیرا یک مورد ابتلا به این بیماری در این کشور گزارش شده است. تحلیلگران می گویند که پس از عبور هر موجی از گسترش این ویروس، تعداد مبتلایان کاهش می یابد و پزشکان مراقبت ها را کم می کنند که می تواند به ظهور دوباره بیماری بیانجامد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.