وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

حضور همزمان سکانداران سیاست خارجی اروپا و روسیه در کوبا

 نظرها
حضور همزمان سکانداران سیاست خارجی اروپا و روسیه در کوبا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با هدف عادی سازی روابط با کوبا، روز سه شنبه با مقامات این کشور در هاوانا دیدار کرد.

با شروع فرایند عادی سازی روابط آمریکا و کوبا پس از بیش از نیم قرن، بروکسل و هاوانا اکنون مشتاق هستند تا روابط دو جانبه را تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی بهبود بخشند.

خانم موگرینی در این دیدار به لزوم شتاب بخشیدن به گفتگوها اشاره کرد اما آن را بمعنای ناراضی بودن از روند گفتگوها در گذشته نخواند.

گسترش روابط اقتصادی و تجاری و وضعیت حقوق بشر دو موضوع مهم در گفتگوهای بروکسل و هاواناست.

همزمان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز که از کشورهای آمریکای لاتین دیدار می کند در ۵۵ امین سالگرد آغاز روابط دو کشور، وارد کوبا شد.

آقای لاوروف در دیدار با مقامات کوبایی گفت تحریم های آمریکا علیه کوبا باید برداشته شود و مسکو در این راستا با هاوانا همکاری خواهد کرد. وی همچنین از تمایل شرکت های روسی برای سرمایه گذاری در کوبا خبر داد.

فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا در نامه ای خطاب به دانشجویان عادی سازی روابط هاوانا با واشنگتن را تلویحا تایید کرده است.

آقای کاسترو در این نامه نوشته است: « به سیاست آمریکا اعتمادی ندارم، کلمه ای هم با آنها رد و بدل نکرده ام اما این بدین معنا نیست که مخالف راه حل مسالمت آمیز برای پایان مناقشه ها هستم.»