خبر فوری

«در یمن شاهد یک جنگ نیابتی بین عربستان و متحدانش با ایران هستیم»

 نظرها
«در یمن شاهد یک جنگ نیابتی بین عربستان و متحدانش با ایران هستیم»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هدایت ائتلاف در حمله به حوثی های یمن بر عهده عربستان سعودی است. برای بررسی پیامدها و آثار این عملیات فائزه قارح، گزارشگر یورونیوز با سیلین جریزی، کارشناس یمن گفتگو کرده است.

یورونیوز: عملیات نظامی علیه حوثی ها و متحدان آنها یعنی وفاداران علی صالح در جریان است. چگونه این عملیات می تواند پیشروی حوثی ها را متوقف کند؟

جریزی: حوثی ها انتظار چنین واکنش قاطع و سریعی را از طرف عربستان و متحدانش نداشتند. حملات به حوثی ها ضربه زده و پیشروی آنها را به جنوب کشور و عدن کند کرده است.

*یورونیوز: آیا عربستان تنها با انجام حملات هوایی می تواند نفوذ ا
یران در منطقه را کاهش دهد؟*

جریزی: ایران یک قدرت منطقه ای است و این حملات نمی تواند این قدرت را از بین ببرد. در یمن شاهد یک جنگ نیابتی بین عربستان و متحدانش با ایران هستیم. متاسفانه روزهای آینده برای مردم یمن که هزینه سنگینی پرداخت می کنند سخت خواهد بود.

یورونیوز: در چه شرایطی ائتلاف آمریکا و کشورهای اروپا می تواند وارد این جنگ شود؟

جریزی: اگر غرب مداخله کند، دخالتش تنها به ارسال تجهیزات محدود خواهد شد و یا این که از کشورهای عرب پشتیبانی کند. فکر نکنم غرب در این جنگ مداخله آشکاری کند. این کار را حتی برای نجات مردم یمن هم انجام نخواهد داد؛ زیرا به سود منافعش نیست. این جنگ بین ایران و کشورهای عربی است.
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.