خبر فوری
This content is not available in your region

بررسی تحول اقتصاد ایران پس از توافق هسته ای

بررسی تحول اقتصاد ایران پس از توافق هسته ای
اندازه متن Aa Aa

خبر توافق بین قدرتهای بزرگ و ایران در پرونده هسته ای این کشور موجب شادی مردم خصوصا در تهران شد. این توافق می تواند راه را برای پایان دادن به سالها تحریم اقتصادی علیه این کشور هموار کند. برای بسیاری که در خیابانهای پایتخت به رقص و پایکوبی پرداختند این بهترین هدیه سال نو بود.

مردم امیدوارند این توافق موجب تغییرات مثبت امور شود. ایران و ایرانی ها سالها از صحنه اقتصاد دنیا خارج بودند. زمانی که در سال ۲۰۱۲ اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران به آمریکا پیوست وضعیت اقتصادی این کشور وخیم تر شد. تدابیر دیگری از جمله محدودیت در بیمه های مربوط حمل و نقل دریایی و کشتیرانی همچنین اخراج ایران از سیستم پرداخت الکترونیکی پول یا «سویفت» به مرحله اجرا درآمد.

در سال ۲۰۱۳ فعالیتهای اقتصادی ۵.۵ درصد افت داشت و نرخ تورم در ایران به رقم ۴۰ درصد رسید. براساس داده های بخش تحقیقات کنگره ایالات متحده اقتصاد ایران حدود ۲۰ درصد ظرفیت و قابلیت خود را در اثر اعمال تحریمها از دست داده است.

اما سئوالی که مطرح می شود اینست که تحول دومین اقتصاد منطقه خاورمیانه چگونه خواهد بود؟

در این زمینه خبرنگار یورونیوز با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی گفتگو کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.