خبر فوری
This content is not available in your region

لفاظی های موافقان و مخالفان برادران کاسترو در پاناما

نظرها
لفاظی های موافقان و مخالفان برادران کاسترو در پاناما
اندازه متن Aa Aa

پاناماسیتی، پایتخت پاناما، محل اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا، روز جمعه شاهد کشمکش و لفاظی گروهی از مخالفان و موافقان دولت کوبا علیه همدیگر بود.

در یک سو گیلرمو فاریناس، فعال سیاسی و برندۀ جایزۀ ساخاروف و بِرتا سولِر، هر دو از ناراضیان دولت کوبا و همفکران آن دو قرار داشتند و در سوی دیگر حامیان سرسخت برادران کاسترو و دولت کوبا که شعار سر می دادند.

صف آرایی این دو گروه در حالی که دولتهای کوبا و آمریکا به عادی سازی روابط دو جانبه پرداخته اند شاید بیانگر این واقعیت است که دولت های متخاصم برای حفظ قدرت، منافع ملی و بسته به شرایط تغییر موضع می دهند اما ایدئولوژی و حافظه تاریخی ملت ها و گروه ها به آسانی تغییر نمی پذیرد.

پاتریشیا، عضو فدراسیون زنان کوبا و از حامیان دولت کوبا و برادران کاسترو گفت:« مردم کوبا که اینجا نیستند انتظار و پاسخی جز خشم و طرد مخالفان از ما ندارند، نه گیلرمو فاریناس و نه برتا سولر و نه مانند آنها آیینه و نشان دهندگان واقعیت های جامعه کوبا نیستند.»

یکی از مخالفان دولت کوبا هم با اشاره به شعارهای گروه مقابل گفت:« شما در اینجا شاهد عجیب و غریب ترین عبارت ها، و تحمل ناپذیری بودید که رژیم دیکتاتوری کوبا تحریک گر آن است.»

دولت های کوبا و آمریکا پس از بیش از نیم قرن به دشمنی دیرینه خود پایان می دهند و اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در پاناما فرصتی برای دیدار رسمی رهبران این دو کشور است.

فیدل کاسترو، پدر و رهبر انقلاب کوبا موافقت تلویحی خود را با عادی سازی روابط هاوانا و واشنگتن اعلام داشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.