وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

منع راه اندازی مجدد ۲ رآکتور هسته ای در ژاپن

 نظرها
منع راه اندازی مجدد ۲ رآکتور هسته ای در ژاپن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در ژاپن، روز سه شنبه به منع باز راه اندازی دو رآکتور هسته ای رای داد.

بازسازی کامل تاسیسات اتمی دائیچی فوکوشیما بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار هزینه در پی دارد.

دلیل این تصمیم قضایی از سوی دادگاه شهر فوکویی برای جلوگیری از فعالیت مجدد راکتورهای شماره ۳ و ۴ تاسیسات تاکاهاما، مسائل ایمنی عنوان شده است. این دومین دادگاهی است که طی کمتر از یکسال گذشته در ژاپن، علیه راه اندازی رآکتورهای اتمی رای می دهد.

حکم این دادگاه با استقبال و شادی کنشگران مدافع محیط زیست رو به رو شد. تاداشی ماتسودا، یکی از مخالفان استفاده از انرژی هسته ای در برابر این دادگاه گفت: «این تصمیم به دلیل ایثارگری قربانیان فوکوشیما گرفته شده است. برای آنانی که همچنان از واقعه فوکوشیما رنج می برند، آرزو می کنم که این خبر را بشنوند. این خبر امکان قدردانی از شما را فراهم آورد.»

از سوی دیگر تپکو، شرکت متصدی تولید برق هسته ای ژاپن اعلام کرد که کنترل روبات کوچکی که روز جمعه برای فیلمبرداری از درون یکی از رآکتورهای تاسیسات اتمی آسیب دیده دائیچی فوکوشیما به کار گرفته شده بود از دست رفته و در حال حاضر دسترسی به آن ناممکن است.

چهار سال پیش از این، بر اثر وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن، تاسیسات دائیچی فوکوشیما آسیب دید و این حادثه بحران ساز شد. سطح رادیواکتیو در سه رآکتور این تاسیسات همچنان بشدت بالا است. برآورد می شود که بازسازی کامل این تاسیسات اتمی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار هزینه در پی داشته باشد.