خبر فوری
This content is not available in your region

روبات سرآشپز می تواند غذاهای خوشمزه درست کند

روبات سرآشپز می تواند غذاهای خوشمزه درست کند
اندازه متن Aa Aa

غذا درست کردن، گاهی کاری بسیار وقتگیر و خسته کننده است. اما آیا می توان تمام کارهای آشپزی مثل خرد کردن مواد، مخلوط کردن و پخت و پز را به یک روبات محول کرد؟ مهندسان شرکت مولی روباتیکس در بریتانیا روبات آشپزی ساخته اند که می تواند غذاهای با کیفیت و خوشمزه را درست مانند یک سر آشپز حرفه ای، ظرف چند دقیقه آماده کند. این روباتِ دو دست قادر است تمام حرکات دست انسان را با دقت انجام دهد.

تیم اندرسون، یکی از مسئولان شرکت “مولی روباتیکس” می گوید: «اگر این روبات می تواند حرکات دست من و یک سر آشپز را انجام دهد، با کمی پیچیدگی می تواند از پس تمام کارهای آشپزخانه برآید، مثل ورز دادن خمیر نان، درست کردن سوشی و خلاصه هر کاری که به دست نیاز دارد. کارهای خیلی زیادی می تواند انجام دهد.»

اینکه روبات می تواند هر حرکت دست انسان را تقلید کند، به خاطر این است که در آن از فناوری دستکشهای ضبط حرکت استفاده شده است. جزئیات تمام حرکات، هر چه قدر ظریف را می توان با این فناوری ضبط و با کاربرد الگوریتم های خاص به حرکت های روان دیجیتال تبدیل کرد.

مارک اولینیک، مخترع این روبات می گوید: «اگر بتوانید مدل درست را پیدا کنید روبات اشتباه نمی کند. در نتیجه انسان می تواند قسمت کسالت آور و خسته کننده کار را به روبات بسپارد و قسمت لذت بخش را برای خود نگاه دارد.»

انتظار می رود که دو سال دیگر نمونه ای از این روبات با قیمت مناسب برای مصرف کننده به بازار عرضه شود.

سازندگان این روبات می گویند که اگر این دستها از پس آشپزی بربیایند هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانند پیانو بنوازند یا نجاری کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.