خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

پروژه «ترکیش استریم» نقطه امید دولت یونان برای خروج از بحران بدهی ها

نظرها
پروژه «ترکیش استریم» نقطه امید دولت یونان برای خروج از بحران بدهی ها
اندازه متن Aa Aa

آلکسی میلر، رییس شرکت نفت و گاز روسیه گازپروم روز سه شنبه به آتن پایتخت یونان سفر کرد و با آلکسیس سیپراس، نخست وزیر و پاناکیوتیس لافازانیس، وزیر انرژی این کشور ملاقات و گفتگو کرد.

براساس گزارشها محور اصلی گفتگوها گسترش طرح احداث خط لوله انتقال گاز بنام «ترکیش استریم» در یونان بوده که گاز روسیه را به قلب اروپا منتقل می کند.

آلکسی میلر، رییس گازپروم درباره این ملاقات گفت: «این پروژه می تواند توسط یک کنسرسیوم اروپایی و روس به مرحله اجرا درآید. چند شرکت اروپایی تمایل خود را نسبت به پروژه خط لوله انتقال گاز ترکیش استریم نشان داده اند. این پروژه با رعایت قوانین اروپا اجرا خواهد شد. باید اضافه کنم که این موضوع هیچ گاه برای ما مسئله ساز نبوده است.»

براساس این پروژه خط لوله انتقال گاز پس از عبور از دریای سیاه وارد شمال غربی ترکیه می شود و با عبور از یونان قسمتی از گاز اروپا را تامین خواهد کرد.

سیملا توچتیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «دولت یونان به پول احتیاج دارد و مصمم است تا این پول را از هر جایی که ممکن است تامین کند.»

در صورت نهایی شدن این طرح و اجرای آن روسیه آمادگی خود را برای واریز مبلغی بعنوان پیش پرداخت به یونان اعلام کرده است.

فیلیس کونستانتینوس، مدیر مرکز روابط بین الملل می گوید: «این موضوع که روسیه برای اجرای یک پروژه که هنوز تردیدهایی درباره آن وجود دارد و آغاز نشده است مبلغی بعنوان پیش پرداخت بپردازد بی سابقه است. با توجه به این موضوع که روسیه حاضر است با خواسته خود پول خرج کند می توان این نتیجه را گرفت که مسکو انتظار به نتیجه رسیدن سرمایه گذاری خود را دارد.»

بدین ترتیب با دریافت مبلغ پیش پرداخت دولت یونان که در حال حاضر با بحران بدهی ها مواجه است می تواند بخشی از نیازهای مالی خود را برطرف کند.